„Pomysleme zejména na děti, které po celém světě touží po míru. Podívejme se do tváří ukrajinských bratří a sester, kteří letošní Vánoce prožívají ve tmě, venku nebo daleko od svých domovů kvůli destrukci způsobené deseti měsíci války,“ prohlásil papež. „Kéž Pán osvítí mysl těch, kteří mají moc umlčet zbraně a okamžitě ukončit tuto nesmyslnou válku,“ řekla také hlava katolické církve před lidmi, kterých se na Svatopetrském náměstí podle agentury EFE shromáždily desítky tisíc.

Papež František (vpravo) slouží štědrovečerní mši ve Svatopetrské bazilice ve Vatikánu, 24. prosince 2022
Papež při mši odsoudil nenasytnost po bohatství a moci. Vede k válkám, míní

Papež opět připomněl i další ozbrojené konflikty ve světě, mimo jiné v Sýrii, Jemenu či v zemích Afrického rohu. Vzpomněl na utrpení lidí v Afghánistánu či Íránu, kde vládnou autoritářské režimy, ale také na obyvatele nejchudší americké země Haiti, zmítané politickou krizí a kriminalitou gangů.

Válku na Ukrajině papež František odsoudil už mnohokrát a od začátku ruské invaze letos v únoru opakovaně vyzývá ke klidu zbraní, což udělal i letos v dubnu ve svém velikonočním poselství Urbi et orbi.

O Ukrajině mluvil i loni 

Už loni 25. prosince při vánočním poselství papež požádal Boha, aby „zabránil novému propuknutí dlouhodobého konfliktu“ na Ukrajině. Tehdy už se mnozí obávali války v souvislosti s rozmístěním desítek tisíc ruských vojáků v blízkosti ukrajinské hranice. Moskva tehdy popírala, že by se sousední zemi chystala napadnout.

Vánoční poselství roku 1937, adresované Rabíndranátu Thákurovi a Albertu Einsteinovi.  Zleva Otakar Matoušek, Karel Čapek, Vincenc Lesn, sedící František Křižík
Vánoční poselství: Ať žije svět rovných a svobodných lidí, žádali Čapek a Křižík

Loni ve vánočním poselství papež vyzýval ke svornosti a dialogu, který je podle něj jediným prostředkem řešit konflikty od rodinných až po ty válečné. Loni v tomto poselství papež také zdůraznil, že v době pandemie covidu-19 musí mít všichni lidé, včetně těch nejchudších, přístup k zdravotní péči a k vakcínám.