Dokument nazvaný Cor Orans (Modlící se srdce) jeptišky varuje, aby „při používání sociálních sítí postupovaly s rozvahou“. Pozor by si měly dát zejména na množství sdílených informací i způsob komunikace. „Nenechte se sociálními sítěmi připravit o váš čas,“ píše se v textu mimo jiné.

K vydání nového doporučení o „správném chování“ na sociálních sítích přistoupila hlava katolické sítě krátce poté, co se jedna ze španělských karmelitek na facebooku zastala mužů, kteří při předloňských slavnostech v Pamploně znásilnili osmnáctiletou dívku.

Podle jeptišky si dívka za znásilnění mohla sama, protože se rozhodla navštívit večerní slavnost a popíjet alkohol.

Pětici mužů, pro niž se v médiích vžilo označení La Manada (Smečka), sice španělský soud poslal za mříže, ale „pouze“ na devět let za sexuální zneužití. Verdikt vyvolal masové protesty napříč španělskou společností. Podle jeho kritiků se totiž jednalo o jasné znásilnění a trest měl být vyšší.

Není to poprvé, co katolická církev poučila jeptišky, jakým způsobem mají používat sociální sítě. Původní ústava upravující život v ženských klášterech, Sponsa Christi Ecclesia, sice vyšla již v roce 1950, papež František ji ale před dvěma lety rozšířil o pasáž věnovanou i digitálním médiím nazvanou Vultum Dei Quaerere (Hledání boží tváře). 

Samotný Vatikán je přitom na sociálních sítích velmi aktivní. Na oficiálním twitterovém účtu papeže Františka se od jeho zvolení v březnu 2013 objevilo více než 1500 příspěvků. Rovněž má účty na Facebooku, Instagramu, YouTube a Google+.