„Trest smrti je nepřípustný, protože jde o útok na nedotknutelnost a důstojnost člověka,“ uvádí se v prohlášení.

Sám papež v říjnu minulého roku hovořil o tom, že postoj církve týkající se trestu smrti je jednou z oblastí, která nemusí být nutně statická a může se v moderních dějinách měnit.

Nový text katechismu, který Vatikán zveřejnil, nyní tvrdí, že „důstojnost člověka není ztracena ani po spáchání velmi závažných zločinů". Uvádí rovněž, že dnes jsou k dispozici metody, jak viníky zadržet a společnost ochránit.

Podle prohlášení by se také měla církev rozhodně zasadit o zrušení trestu smrti po celém světě. Dosud platil katechismus, který schválil v roce 1997 papež Jan Pavel II. Ten trest smrti povoloval jako poslední prostředek nápravy, nikoliv princip. 

Katolická církev dříve považovala trest smrti za „vhodnou reakci na závažnost určitých zločinů a jako přijatelný, i když extrémní prostředek společného blaha,“ uvádí v prohlášení.

V historii církev proti trestu smrti většinou nic nenamítala, a to ani ve 20. století. V roce 1952 se tehdejší papež Pius XII. dokonce nechal slyšet, že tento trest není porušením univerzálního práva na život. Josef Ratzinger, který později se stal papežem Benediktem XVI., také několikrát uvedl, že trest smrti je v některých případech přípustný.