Tam, kde nynější papež Benedikt XVI. strávil dětství, se nyní putuje po jeho stopách, jezdí na kolech a na dovolenou. Díky papeži Bavorsko "získalo celosvětově na přitažlivosti", líčí novou situaci Německá centrála cestovního ruchu. Kolem 80. narozenin papeže je zájem o Marktl, stejně jako o deset kilometrů vzdálený Altötting, obzvlášť velký. Benediktovu rodišti, které čítá 2 700 obyvatel, se o někdejším poklidu může jenom zdát. Jestliže do ospalého kouta kdysi přijíždělo jen kolem 2 000 turistů do roka, za poslední dva roky ho vyhledalo přes 250 000 návštěvníků.

Hospody a kavárny zaznamenávají návštěvnost jako nikdy. Mnozí se shánějí po nových magnetech - papežském pivu, Benediktových koláčích a dortech nebo papežských medailích. Hlavní atrakcí je rodný dům a kostel s nově opravenou křtitelnicí. "Je to požehnání pro celý region," pochvaluje si starosta Hubert Gschwendtner. Příliv turistů znovu povzbudila loňská papežova návštěva v Bavorsku a tento faktor dodal svěží vítr i poutnímu Altöttingu. Ještě v 70. a 80. letech tam přijížděly statisíce poutníků, pro něž byla hlavním cílem takzvaná černá madona.

V posledních letech ale zájem opadal. "Problémem bylo, že se Altötting ocitl stranou klasické turistické 'bavorské cesty' s královskými zámky," připomíná šéf tamního cestovního ruchu Herbert Bauer. Po zvolení Ratzingera se to ale rázem změnilo. Turisté nově objevili místo na mapě, které je údajně v Bavorsku nejkatoličtější. Hotely, obchody se suvenýry a hostince v Altöttingu opět kvetou. Obchodníci mají radost, že dobře 20 procent návštěvníků přijíždí ze zahraničí, hlavně ze Spojených států, Itálie a Polska.

Benedikt XVI. - dříve reformátor, nyní již dlouho konzervativec

Joseph Ratzinger, nynější papež Benedikt XVI., má za sebou úctyhodnou kariéru církevní, akademickou i vědeckou. Svého času byl považován za reformního teologa, již dlouho ale platí za konzervativce a "strážce nehybnosti" katolické církve. Je ochoten jednat s příslušníky jiných náboženství i nevěřícími a chce, aby se jeho církev otevřela budoucnosti. Ne vždy ale volí vhodná slova: loni v září na přednášce na univerzitě v Řezně použil papež historické citace označující islám za násilné náboženství, což následně vyvolalo protesty v řadě muslimských zemí.

Joseph Ratzinger se narodil 16. dubna 1927. Jeho otec pracoval v místní policii a jako učitel. Podle svých pamětí však Ratzinger za rodné město považuje Traunstein. Tam také on a jeho starší bratr Georg studovali za války v arcibiskupském semináři sv. Michala. Ratzinger byl krátce členem Hitlerjugend, kam se musel podle svých slov ve 14 letech proti své vůli zapsat. Na konci války jej neminul Wehrmacht, z kterého ovšem dezertoval a nakonec upadl na několik měsíců do amerického zajetí.

Po válce Ratzinger vystudoval teologii a filozofii v Mnichově, v roce 1951 byl vysvěcen na kněze. Ve své disertační práci (1953) mimo jiné napsal: "Církev není od toho, aby se zapojila do světských záležitostí, ale aby nabízela způsob, jak žít." V dalších letech se Ratzinger věnoval především akademické kariéře: v roce 1959 získal profesuru na univerzitě v Bonnu, působil i v Münsteru, Tübingenu a Řezně.

V padesáti se stal mnichovským a freisingským arcibiskupem, v červnu téhož roku ho papež Pavel VI. jmenoval kardinálem. Po smrti Jana Pavla II. byl kardinál Ratzinger jako děkan kardinálského kolegia a přes dvě desetiletí nejbližší poradce papeže hlavním favoritem ve volbě jeho nástupce. Někteří teologové tvrdí, že od dob Martina Luthera žádný Němec neovlivnil církev tak silně jako Ratzinger. Milovník koček je slušným klavíristou, k jeho oblíbeným skladatelům patří Mozart a Beethoven. Hovoří plynně šesti jazyky.