Během svého pětidenního pobytu v Izraeli má papež na programu návštěvu nejvýznamnějších svatých míst křesťanství, judaismu a islámu v biblické Svaté zemi. Setká se také s izraelskými a palestinskými politickými představiteli stejně jako s hlavními náboženskými hodnostáři všech tří monoteistických náboženství. Bude celebrovat tři veřejné mše, v úterý v Jeruzalémě, ve čtvrtek v Nazaretu a ve středu v Betlémě na západním břehu Jordánu.

Letadlo s papežem přistálo na Ben Gurionově letišti v Tel Avivu, kde ho při slavnostní ceremonii uvítali izraelský prezident Šimon Peres a premiér Benjamin Netanjahu. Poté papež přeletěl vrtulníkem do Jeruzaléma, kde se odpoledne setká s prezidentem Peresem a poté navštíví jeruzalémský památník obětem holokaustu Jad Vašem.

Agentury označují papežovu návštěvu Izraele za choulostivé vyvrcholení jeho blízkovýchodní cesty, na kterou odletěl jako „poutník míru“. Některé papežovy kroky jsou totiž v Izraeli vnímány kontroverzně, například jeho rozhodnutí z počátku roku sejmout exkomunikaci z biskupa Richarda Williamsona popírajícího holokaust.

Dalším ožehavým problémem ve vztazích Vatikánu s Izraelem je osobnost papeže Pia XII., který působil za druhé světové války. Židé tvrdí, že neudělal vše, co bylo v jeho možnostech, aby pomohl zastavit vyhlazování evropských Židů a jsou pobouřeni záměrem Benedikta XVI. na blahořečení papeže Pia XVI. Papežův pobyt v Izraeli provázejí mimořádná bezpečnostní opatření, v pohotovosti má být na 80.000 příslušníků bezpečnostních sil.

Papežova minulost ho může stát život

Jeruzalém - Na papežovu bezpečnost v Izraeli bude dohlížet 60 tisíc policistů a 20 tisíc tajných agentů. Papež Benedikt XVI. zahájí v pondělí v rámci své cesty po Blízkém východu Izrael. Jeho pobyt budou provázet mimořádně přísná bezpečnostní opatření. Izraelské úřady se totiž obávají, že by se mohli pokusit zavraždit náboženští fanatici kvůli jeho členství v Hitlerjugend. Napsal to britský deník The Times.

Izraelská vláda zapojila do papežovy návštěvy izraelskou bezpečnostní službu Šin Bet, která z Německa nechala dovézt čtyři speciálně vybavená auta značky Audi. Šéf ochranky také zakázal, aby papež jezdil ve svém papamobilu s výjimkou krátké jízdy v Nazaretu. „Bylo by lepší, kdyby k nám papež nepřijel, jeho příslušnost k Wehrmachtu je hanba,“ uvedl bývalý šéf izreaelské Národní bezpečnostní rady Giora Eiland a podle listu The Times vyjádřil názor, který sdílí mnoho jeho krajanů.

Vatikán trvá na tom, že Svatý otec se do Hitlerjugend zapojil ve svých 14 letech jen z donucení a odmítal chodit na společné schůzky. V roce 1943 přestoupil do německých protileteckých jednotek. Z následného výcviku v pozemních jednotkách ho vysvobodila nemoc. Podle informací Šin Bet bude na papežovu bezpečnost v Izraeli dohlížet 60 tisíc policistů a 20 tisíc tajných agentů.

MICHAL OLBRICH