Když dnes před polednem vystupoval zletadla, podíval se kzatažené obloze. Pomohl až deštník, který nad nastydlým Svatým otcem rozevřel jeho doprovod.

Ulice Vídně byly liduprázdné. Déšť vyhnal stovky poutníků i známěstí Am Hof, kde papež pronášel zbalkonu modlitbu. „Sem nikdo sdeštníkem nesmí, musí vám stačit pláštěnka. Takové je nařízení kvůli bezpečnosti. Sám tu stojím promrzlý už dvanáct hodin,“ řekl mi voják střežící náměstí. Náměstí postupně zaplnilo přes deset tisíc lidí, kteří se do té doby schovávali v okolních restauracích. Aby nebylo náměstí prořídlé, dovolila ochranka lidem v zadních řadách přinést si deštníky.

Kvůli papeži neodlétala zvídeňského letiště hodinu letadla, vyklízet se musely i hangáry. Na poslední chvíli tam stěhovaly stovky dobrovolníků červené koberce a křeslo pro papeže zletištní plochy dovnitř.

Benedikt XVI. se hned ve svém prvním projevu obul do pracovních nedělí. Lidé by podle něj měli odpočívat.

„Vím, že dárek vpodobě volných nedělí musí mnozí lidé vRakousku obětovat pro dobro druhých. Značí to neustálou poutní cestu naším životem,“ kázal papež.

Během třídenní cesty po Rakousku se očekává, že Benedikt XVI. bude kritizovat potraty a antikoncepci. Děti podle něj nejsou zátěž, ale radostný dárek.

Proti tomu demonstrovali vokrajových částech Vídně stovky mladých lidí. Vulicích města vyvěsili satirické plakáty spapežem skondomem na hlavě.

Josepha Ratzingera, jak se papež původem zBavorska jmenuje vlastním jménem, kritizují i někteří rakouští katolíci. Do kostelů totiž chodí čím dál tím méně lidí. „Návštěva je jedno velké divadlo, kde vůbec nejde o to hlavní – prohloubit víru. Akorát se tím odvádí pozornost, stejně jako kdysi komunisté vMaďarsku velkolepými akcemi zakrývali problémy,“ stěžuje si páter Rudolf Schermann.

Zítra čeká papeže cesta do poutního místa vMariazellu, kde se ve 12. století ukrývali poutníci zČech a Moravy.