Teď se dostalo na Paraguay, kde je už 61 let u moci Republikánské národní sdružení – strana Colorado. Junta generála Alfreda Stroessnera tu padla po nekonečně dlouhých 35 letech, v roce 1989.

Někdejší katolický biskup Fernando Lugo, jenž má ukončit nejdéle trvající vládu jedné strany, jakou dnes svět zná, o sobě ovšem tvrdí, že politicky nestojí ani na levici, ani na pravici.
Přesto nominovala koalice levicových uskupení. A ta nejsou v tradičně silně konzervativní Paraguayi příliš populární.

Padlý kněz

Paraguayská pravice označuje Lugu za „padlého kněze“ a poukazuje na skutečnost, že Vatikán odmítl uznat páterovu rezignaci na biskupský úřad.

Luga se k ní odhodlal, aby mohl v souladu s ústavou své země, zapovídající duchovním usilovat o veřejnou funkci, kandidovat v prezidentských volbách.

„Bandité zůstávají s námi, mám pro vás ale dobrou zprávu. Ti, kdo si uzurpovali sny našeho lidu, mají před sebou už jen tři dny!“ hřímal včera Lugo na předvolebním shromáždění v hlavním městě země Asunciónu.

Nejsem Chávez

Šestapadesátiletý vousatý „biskup chudých“ odmítá, že by měl cokoliv společného s levicovými radikály typu Huga Cháveze či Evy Morálese, kteří vládnou ve Venezuele a Bolívii.

Spíše se hlásí k brazilskému prezidentovi Ináciu Lulovi da Silva či jeho argentinskému a chilskému ženskému protějšku Cristině de Kirchner a Michelle Bacheletové.

S těmi by ale napříště v nejvyšším úřadu své země ráda spolupracovala kandidátka strany Colorado, bývalá ministryně školství Blanca Ovelarová. V průzkumech je těsně za Lugou a má na rozdíl od dalšího kandidáta nedělních jednokolových voleb šanci uspět.
Tím je totiž penzionovaný armádní generál Lino Cesar Oviedo, který se v polovině devadesátých let v Paraguayi pokusil o puč.