Vraždu Mireille Knollové už ostře odsoudil francouzský prezident Emmanuel Macron i politici z celého politického spektra. Podle soudního zdroje agentury DPA zadržela policie dva podezřelé, kteří byli podrobeni prvním výslechům a čelí obvinění z antisemitské vraždy a krádeže. Jeden z podezřelých se podle téhož zdroje narodil v roce 1989, druhý v roce 1996. Oba jsou stíháni vazebně.

Mireille Knollová v roce 1942 jen těsně unikla transportu, který deportoval pařížské Židy do nacistických vyhlazovacích táborů. Podle svého syna Alaina Knolla prožila celý svůj život v 11. okrese ve východní části Paříže. "Moje máma nikdy nikomu neublížila," řekl Alain Knoll. "Byla to pětaosmdesátiletá dáma, která si žila svůj život a snažila se prožít ho co nejlépe, protože zažila válečné utrpení… Milovala život."

Podle francouzské židovské organizace CRIF se seniorčino tělo našlo po uhašení požáru, který vzplál v jejím bytě. Pitva však odhalila, že nezemřela v plamenech ani na udušení kouřem, ale někdo ji předtím ubodal. 

"Vyzývám všechny pařížské voliče, všechny Pařížanky a všechny Pařížany, aby se ve středu zúčastnili pochodu k uctění památky Mireille Knolové, pětaosmdesátileté Pařížanky, která unikla holokaustu a byla minulou středu zavražděna. Sejdeme se v 18:30 na place de la Nation (Národním náměstí)," napsala na svém Twitteru starostka Hidalgová.

K účasti v pochodu vyzvaly své členy také všechny strany politického spektra v čele s Macronovým hnutím La République en marche (Republiko, kupředu). Pochod pořádá židovská organizace CRIF, která současně upozorňuje na zhoršující se bezpečnostní situaci francouzských Židů.

"Bezpečnost francouzských Židů už dnes není zaručena tak, jak by měla být," uvedl prezident CRIF Francis Kalifat pro televizní stanici i24 News. Židé se podle něj stali speciálním terčem teroristických útoků, které v posledních letech zasáhly Francii, a trpí rovněž antisemitskými výpady, jež se projevují stupňujícím se násilím.

Francouzský prezident Emmanuel Macron odsoudil útok jako strašný zločin. "Znovu potvrzuji své odhodlání bojovat proti antisemitismu," napsal na svém Twitteru.

Francouzské židovské organizace v posledních letech opakovaně upozorňují na antisemitské útoky. Za jejich příčinu se ve Francii považuje protižidovská propaganda některých islámských kazatelů a přetrvávající napětí kolem izraelsko-palestinského konfliktu.

Mireille Knollová byla zavražděna shodou okolností jen měsíc poté, co francouzský soud rozhodl, že vražda pařížského židovského učitele z loňského dubna bude považována za antisemitskou. 

Známý je také případ Židovky Sary Halimiové, kterou vyhodil z okna jejího bytu ve třetím patře zběsilý muslimský soused. Francouzské ministerstvo vnitra zaznamenalo v loňském roce celkem 311 antisemitských incidentů. To představuje určitý pokles, protože o rok dříve to bylo 335 incidentů a v roce 2015 dokonce 800.

Na druhé straně přímých antisemitských násilných útoků meziročně přibylo - ze 77 v roce 2016 na 97 v roce 2017. Tato čísla ukazují, že židovská komunita ve Francii trpí nadměrným množstvím zločinů z nenávisti: je proti ní směrována téměř třetina veškerých útoků tohoto typu (311 z celkových 950 incidentů), i když počet jejích členů představuje méně než procento francouzského obyvatelstva.

Francie čelí v posledních letech zvýšenému počtu teroristických útoků. K zatím posledním došlo minulý pátek v obchodě ve městě Trèbes na jihu Francie, kde šestadvacetiletý příznivec Islámského státu, Francouz marockého původu Redouane Lakdim, zadržoval se zbraní v supermarketu dvacítku lidí a žádal propuštění útočníka z Paříže z roku 2015 Salaha Abdeslama. Za oběť mu padl podplukovník Arnaud Beltrame, který se nechal vyměnit za rukojmí. Útočníka poté zlikvidovalo zvláštní komando.