Krátce po přistání Trump vyvolal rozruch poté, co na svém twitterovém účtu kritizoval výroky francouzského prezidenta o nutnosti společné evropské armády. „Francouzský prezident Macron navrhl, aby Evropa vytvořila vlastní armádu, která by ji bránila před Spojenými státy, Čínou a Ruskem. Velice urážlivé. Možná by Evropa měla nejprve zaplatit svůj podíl do rozpočtu NATO, který Spojené státy dotují,“ napsal.

Macron v úterý prohlásil, že je nutné vytvořit spojené vojenské síly Evropské unie, které by pomohly vymanit Evropu z amerického vlivu. „Musíme se s respektem bránit před Čínou, Ruskem a dokonce i Spojenými státy,“ řekl rádiu Europe 1.

Nedorozumění si oba státníci vysvětlili na vzájemném setkání, které se uskutečnilo dnes dopoledne v Elysejském paláci. „Chceme silnou Evropu, je to pro nás velice důležité. Chceme Evropě pomoci, ale musí to být fér. V tuto chvíli leží břemeno převážně na straně Spojených států,“ uvedl americký prezident.

Jeho francouzský protějšek potvrdil, že by Evropa měla financovat větší část výdajů v rámci Severoatlantické aliance (NATO). „Proto věřím, že mů návrh evropské obrany je plně v souladu s vaším názorem,“ reagoval Macron na Trumpova slova.

Mírového fóra se nezúčastní

Po slavnostním obědě, kterého zúčastnily i manželky obou prezidentů Melania a Brigitte, měl Donald Trump navštívit dvojici hřbitovů padlých amerických vojáků. Vzhledem ke špatnému počasí však tuto část programu zrušil.

Na rozdíl od ruského prezidenta Vladimira Putina či tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana se Trump nezúčastní sobotního mírového fóra. Bezpečnostní poradce John Bolton uvedl, že má prezident „mnoho důležitých problémů, které musí řešit“.

Návštěvu Donalda Trumpa v Paříži v sobotu provázely demonstrace. Francouzské úřady povolily na sobotní 14. hodinu protest levicových stran, nevládních organizací a dalších aktivistů. Té se zúčastnily tisíce lidí.

Oslavy vyvrcholí v neděli

Příměří, které ukončilo boje na západní frontě první světové války, bylo podepsáno ve francouzském Compiègne 11. listopadu roku 1918. Právě zde se francouzský prezident Macron setkal s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a společně odhalili pamětní desku.

Oslav stého výročí se ve Francii zúčastní desítky státníků z celého světa. Českou republiku bude v Paříži zastupovat premiér Andrej Babiš. „Paříž bude hostit 98 zahraničních delegací, 72 šéfů států či vlád, kteří přijedou na oslavy konce první světové války nebo na mírové fórum,“ cituje Česká televize francouzského ministra vnitra Castanera. 

První vzpomínkové akce a setkání politiků proběhla již v pátek. Prezident Macron se společně s britskou premiérkou Theresou Mayovou zúčastnil slavnostního pietního aktu na francouzsko-britském pohřebišti Thiepval- U tamního památku společně položili věnec a navštívili hřbitov.

Vrcholem oslav budou nedělní vojenská přehlídka, slavnostní obřad pro zástupce zemí, které se války zúčastnily a ceremoniál u Vítězného oblouku, na kterém Emmanuel Macron pronese projev. Ten podle České televize začne přesně v jedenáct hodin, tedy ve stejnou dobu, kdy bylo před stovkou let podepsáno příměří. V půl druhé odpoledne pak zahájí třídenní Pařížské mírové fórum.