Po událostech uprostřed hlavního města museli kandidáti na prezidenta země výrazně omezit nebo zcela zrušit poslední plánované mítinky. Teroristický útok totiž zbořil i taktiku, se kterou prezidentští kandidáti chtěli na poslední chvíli ovlivnit veřejnost.

VRAŽDIT CHTĚL UŽ V MLÁDÍ

Útočník začal střílet na dodávku s policisty u semaforů nedaleko Vítězného oblouku. Použil automatickou pušku. Poté, co usmrtil jednoho strážce zákona a další dva zranil, byl sám zabit. K útoku se nedlouho poté přihlásil tzv. Islámský stát s tím, že čin vykonal jeho bojovník s přezdívkou Al-Belgiki. Vyšlo najevo, že se jednalo o 39letého Francouze Karima Cheurfiho. Kromě jiných přečinů byl v mládí odsouzen za tři pokusy o vraždu. Dvacetiletý trest mu soud později zmírnil na patnáct let. Letos v únoru byl zadržen, protože se údajně snažil sehnat zbraně. Pro nedostatek důkazů byl ale propuštěn.

Jestli měl Cheurfi komplice nebo společníky, se zjišťuje. Podle agentury AFP se poblíž útočníkova těla našla poznámka na obranu Islámského státu a v jeho voze byl objeven Korán.

SLOVNÍ ŠARVÁTKA MEZI HLAVNÍMI KANDIDÁTY

Útok vyvolal okamžité reakce všech favoritů voleb a přitvrzení rétoriky. Marine Le Penová vyzvala k vyhoštění všech imigrantů, kteří spáchali nějaký trestný čin. Hovořila o válce proti Francii. Pravicový François Fillon také použil slovo „válka".

Proti nim se vymezil centrista Emmanuel Macron. Vybídl naopak k semknutí. A odmítl názor Le Penové, která požaduje zbavovat odsouzené teroristy francouzského občanství, jako politickou demagogii.