První ročník festivalu Nyansapo se má uskutečnit od 28. do 30. července v kulturním centru v Paříži. Jeho organizátoři jej charakterizují jako „událost evropského měřítka, zakořeněnou v černém feminismu a aktivismu". Podle festivalových internetových stránek ve francouzštině mají být čtyři pětiny festivalového areálu vyčleněny jako "nesmíšené prostory pro černé ženy", zbylý prostor má být rozdělen na "nesmíšený pro černé lidi bez ohledu na pohlaví" a na "otevřený pro všechny". Anglická verze stránek používá namísto slova "nesmíšený" slovo "rezervovaný" ve smyslu zamluvený či vyhrazený. 

Hidalgová, pařížská starostka za Socialistickou stranu, takovou organizaci na svém twitterovém účtu rozhodně odsoudila s tím, že festival v tom případě "zakazuje vstup bělochům". "Žádám, aby byl tento festival zakázán," napsala Hidalgová. Dodala, že si vyhrazuje právo stíhat organizátory za diskriminaci.

Policejní prefekt Michel Delpuech vydal prohlášení, že policie nebyla až do nedělního večera o akci informována. Dodal ale, že bude v každém případě zajišťovat "přísné dodržování zákonů, hodnot a principů republiky".

Francouzské protirasistické a antisemitistické organizace festival důrazně odsoudily. Podle SOS Racisme si taková akce zaslouží opovržení, protože podporuje rozdělování lidí podle etnika. Mezinárodní liga proti rasismu a antisemitismu uvedla, že "Rosa Parksová by se obrátila v hrobě" s odkazem na jednu z historicky nejznámějších a nejvýznamnějších aktivistek za práva černochů v USA, která se stala ikonou amerických občanských práv. 

Wallerand de Saint-Just, regionální šéf Národní fronty Marine Le Penové, vyzval v pátek Hidalgovou, aby vysvětlila, jak se mohlo stát, že Paříž je uvedena jako město, "podporující koncept, který je nestydatě rasistický a protirepublikánský".

Kulturní centrum La Generale, které má být hostitelem akce, uvedlo spolu s jejím pořadatelem, jímž je afrofeministická skupina Mwasi, že festival se stal "cílem dezinformační kampaně a falešných zpráv, řízených nejodpornější krajní pravicí". "Jsme zarmouceni, že vidíme některá antirasistická sdružení, jak s sebou nechají takto manipulovat," uvádí se v prohlášení zveřejněném na internetových stránkách Generale.

Podobné spory vyvolal ve Francii v loňském roce takzvaný "dekolonizační letní tábor", který se konal v Remeši. Organizátoři tuto akci charakterizovali jako "vzdělávací protirasistický seminář", který je vyhrazený pro "oběti institucionálního rasismu" nebo pro "rasové menšiny" - s výjimkou bílých lidí.