Normu kritizuje opozice, ochránci lidských práv, ale i někteří vládní poslanci. Projednávání zákona ale ještě neskončilo. Poslanci by o něm měli hlasovat 5. února, zatím k němu předložili množství pozměňovacích návrhů, napsal deník Le Figaro.

Do ulic Paříže znovu vyrazili příslušníci Hnutí žlutých vest
Žluté vesty znovu vyrazily do ulic měst. Paříží prošlo sedm tisíc demonstrantů

Zákon umožňuje prefektům, aby účast na demonstracích zakázali osobám, které se podílely na násilnostech při předchozích protestech. Nemusí za to ani být odsouzené. Jejich jména policie zařadí do zvláštního registru. Nově bude trestným činem také zakrývání tváře během demonstrací, za což bude hrozit pokuta nebo vězení.

Právo na svobodu pohybu

Centristický poslanec Charles de Courson ve středu během debaty v Národním shromáždění prohlásil, že jedinci tak přijdou o své právo na svobodu pohybu nebo demonstrovat jen na základě podezření, že by se mohli něčeho dopustit. "To je naprosto nepřípustné. Jeden by řekl, že je zpátky vichistický režim," prohlásil v narážce na období během druhé světové války.

Francouzský ministr vnitra Christophe Castaner ale ujišťoval, že zákon je namířen jen vůči hrstce opravdu brutálních násilníků.

Herní konzole Sony PlayStation 4 - Ilustrační foto
Francouz si z obchodu za pár korun odnesl herní konzoli. Vydával ji za ovoce