Manželé Benjamin a Anggela Ihegborovi z Nigérie alespoň nevědí o tom, že by mělive svých rodinách bílého předka. Už mají dvě černé děti. "Tento porod je mimořádný," řekl profesor Bryan Sykes, šéf oddělení lidské genetiky na Oxfordské univerzitě.

Světlé vlásky

"U smíšených lidských párů se může u dítěte prosadit světlejší varianta barvy kůže a může být někdy překvapivě odlišná od pokožky rodičů," řekl Sykes a dodal, že rodiče malé Nmachi museli mít v nějaké podobě bílého předka.

Mimořádně neobvyklá je hlavně světlá barva vlasů. Dokonce ani mnoho blonďatých dětí nemá při narození světlé vlásky. "Pravidla genetiky jsou složitá a my stále nerozumíme tomu, co se v mnoha případech děje. Tady to může být případ, kdy došlo k velkému míšení z hlediska genetiky, jak je to u afro-karibské populace. Ale v Nigérii takové mísení ras není."

"Jsem vůbec otcem?"

Bílé novorozeně šokovalo rodiče, kteří mají již dvě černé děti. Čtyřiatřicetiletý otec chvíli žertoval a ptal se, zda je vůbec otcem. "Samozřejmě, že je moje. Moje ženaje mi věrná. A i kdyby nebyla, dítě by nevypadalo takhle."

Geny bílé tváře mohou přeskočit generace, ale ani Ben ani Angela Ihegborová, kteří se přestěhovali do Británie před pěti lety, neznají nikoho mezi svými předky, kdo by měl bílou pleť. "Moje matka je černá Nigerijka, i když má o něco světlejší pleť než já. Ale nevíme o žádném bílém předkovi," řekl Ben. "Jediné, co je důležité je, že je zdravá a máme ji rádi," dodal.

Jak to funguje…

Barvu pleti určuje až sedm různých genů. Pokud je žena smíšené rasy, její vajíčka obsahují obvykle směs genů pro bílou i černou pleť. Podobně muž smíšené rasy bude mít ve svém spermatu různé geny. Když se taková vajíčka a sperma spojí, vnikne dítě smíšené rasy. Ale jen občas mohou vajíčko a sperma obsahovat geny určující jednu barvu pleti. Pokud vajíčko i sperma osahuje jen bílé geny, bude dítě bílé, pokud obsahují geny pro černou pleť, bude dítě černé.

V roce 2006 se britskému smíšenému páru narodila dvojčata, z nichž jedno byla bílá holčička a druhé černá holčička. Oba rodiče byli smíšené rasy. Jejich matky byly bílé a jejich otcové černí. Ale pravděpodobnost, že dvojčata budou budou mít naprosto rozdílnou pleť, je jedna k milionu. Podle odborníků jedna holčička musela zdědit černé geny z obou rodin a druhá zdědila z obou rodin jen bílé geny.