„Konvoj s humanitární pomocí, který v sobotu vstoupil do země, čítá 20 nákladních aut. Vezou léky, zdravotnický materiál a omezené množství potravin (konzerv),“ uvedla mediální kancelář Hamásu, píše Reuters. Kamiony s pomocí ale „nezmění katastrofální zdravotní stav v Gaze“, dodala kancelář.

Konvoj je „kapkou v moři“ v množství pomoci, které je v Pásmu Gazy potřeba, řekla BBC Juliette Toumaová, která pracuje pro Úřad OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA). Civilisté v Gaze podle ní potřebují „nepřetržitý přístup k humanitární pomoci včetně paliva pro vodní čerpadla,“ dodala. Izrael odmítl povolit dovoz pohonných hmot, které jsou však nezbytné, protože na některých místech zcela došla voda. Také nemocnice, které ošetřují obrovské množství zraněných lidí, potřebují palivo do generátorů.

Cyril Svoboda, bývalý místopředseda vláda, ministr zahraničí a předseda KDU-ČSL. Dnes působí jako vysokoškolský pedagog a organizuje postgraduální vzdělávání
Cyril Svoboda: Útok Hamásu na Izrael mění bezpečnostní situaci ve světě

Od rána byly na egyptské straně přechodu připravovány nákladní vozy a na místě byl nachystaný pohraniční personál. Egyptská státní televize poté ukázala několik nákladních automobilů projíždějících obrovskými vraty hraničního přechodu. Brzy odpoledne kamiony vyjely z hraničního přechodu Rafáh a dorazily do jižní části Pásma Gazy, řekl agentuře Reuters palestinský pohraničník.

Pomoc míří pouze na jih

Izraelská armáda uvedla, že humanitární pomoc do Pásma Gazy bude směřovat pouze na jih. Dříve vyzvala palestinské civilisty, aby se do těchto míst přesunuli a vyhnuli se tak bojům s Hamásem.

Podle dohody Egypta s Izraelem bylo v sobotu vpuštěno pouze 20 kamionů, všechny dodávky od egyptského Červeného půlměsíce pro palestinskou odnož stejné organizace. Světová zdravotnická organizace (WHO) tvrdí, že spolupracuje s Červeným půlměsícem, aby zajistila, že se do nemocnic v Gaze dostane zdravotnický materiál. Jeden z představitelů OSN uvedl, že dalšímu konvoji bude možná povolen průjezd až v pondělí.

Izraelská vláda požadovala, aby před povolením dalších dodávek viděla důkaz, že se dodávek pomoci nezmocnil Hamás, nebo je neodklonil.

Izrael ostřeluje Gazu raketami a plánuje pozemní operaci. Obyvatele vyzývá k evakuaci
Zásah nemocnice v Gaze: Co vše se ví, výpovědi svědků, reakce Izraele a Hamásu

Na egyptské straně hranice se poslední dva týdny hromadí tuny pomoci a čekají, až se dostanou k více než dvou milionům obyvatel Pásma Gazy, kteří jsou odříznuti od dodávek potravin, vody, elektřiny i paliv. Státníci i mezinárodní organizace v souvislosti se zhoršující se situací v Pásmu Gazy varovali před humanitární katastrofou a naléhali na Egypt, aby umožnil převoz pomoci na palestinské území.

Překvapivý útok na Izrael 


Palestinští ozbrojenci z Pásma Gazy provedli 7. října překvapivý útok na Izrael, při němž zahynulo přes 1400 lidí, a zhruba dvě stovky dalších byly uneseny. Izrael poté Hamásu slíbil naprosté zničení a zahájil masivní bombardování Pásma Gazy, které podle místních úřadů připravilo o život více než 4100 lidí a dalších 13 tisíc zranilo. Na palestinské území o rozloze menší než Praha také uvalil totální blokádu.