Zástupce generálního tajemníka OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí Martin Griffiths zprávu o 14 kamionech potvrdil. „Další malý záblesk naděje pro miliony lidí, kteří zoufale potřebují humanitární pomoc. Potřebují však více, mnohem více,“ uvedl na síti X.

Kamiony byly podle bezpečnostních zdrojů, citovaných odpoledne Reuters, na egyptské straně hraničního přechodu podrobovány kontrole.

Izraelští vojáci u hranic s Gazou
Pět klíčových otázek ke Gaze: Stane se z teroristického útoku světový konflikt?

Reportér agentury AFP viděl přes přechod v Rafáhu přejíždět také šest cisteren. Představitel terminálu agentuře AFP pod podmínkou anonymity řekl, že cisterny přepravují palivo. Pásmo Gazy je odříznuto od dodávek potravin, vody a elektřiny a palivo naléhavě potřebují mimo jiné tamní nemocnice pro provoz svých generátorů. Činitelé OSN se o cisternách ve svých večerních prohlášeních nezmínili.

První konvoj, který do Gazy zamířil v sobotu, vezl léky, zdravotnický materiál, potraviny a vodu; palivo jeho součástí nebylo.

Nedostatečná pomoc 

V Pásmu Gazy se zhoršuje humanitární krize a místní obyvatelé podle humanitárních organizací dodávky pomoci nutně potřebují. Státníci i mezinárodní organizace v posledních dnech žádali, aby přechod zůstal otevřený. Mnozí ale také zdůrazňovali, že pomoc je určena civilistům a nesmí ji zabavit Hamás, který v Gaze vládne.

OSN uvádí, že pro zajištění nejnutnějších potřeb v Pásmu Gazy by byla třeba nejméně stovka kamionů denně. Před propuknutím nynějšího konfliktu přijíždělo do enklávy několik stovek kamionů za den.

Cyril Svoboda, bývalý místopředseda vláda, ministr zahraničí a předseda KDU-ČSL. Dnes působí jako vysokoškolský pedagog a organizuje postgraduální vzdělávání
Cyril Svoboda: Útok Hamásu na Izrael mění bezpečnostní situaci ve světě

Izrael uvalil na Pásmo Gazy totální blokádu poté, co ozbrojenci z Hamásu provedli 7. října krvavý útok na Izrael, při němž zahynulo přes 1400 lidí, a zhruba dvě stovky dalších islamisté unesli. Izrael poté zahájil masivní bombardování Pásma Gazy, které podle místních úřadů připravilo o život přes 4600 lidí a dalších více než 14 tisíc zranilo.