Mezi cizinci, kteří se dostali z Pásma Gazy, bylo několik Němců, Francouzů či Rakušanů i Američanů. Na seznamu, který ráno zveřejnil palestinský úřad, jsou i čtyři lidé s českými pasy. Jeden z nich ale ČTK telefonicky řekl, že je stále na severu Pásma Gazy a že „není bezpečný způsob“, jak se k přechodu dostat. Odchody cizinců by měly zřejmě následovat také v dalších dnech, Rafáh bude podle agentury Reuters otevřen i ve čtvrtek.

Přes přechod Rafáh ve středu do Pásma Gazy vjelo také 60 kamionů s humanitární pomocí. První humanitární pomoc od 7. října se do Pásma Gazy dostala až 21. října, od té doby tam přijelo ale jen asi 200 kamionům s pomocí.

Uprchlíci v zařízení UNRWA jižně od Gazy
Svědectví z Pásma Gazy: Všechno tady ovládá strach. Žijeme jako zvířata

Pásmo Gazy čelí masivnímu izraelskému bombardování od brutálního útoku Hamásu na jižní Izrael ze 7. října, při němž zemřelo na 1400 lidí, včetně žen a dětí. Při izraelském ostřelování, které je v posledních dnech provázeno pozemní operaci izraelské armády, zemřelo už téměř 8800 lidí, včetně 3648 dětí, oznámily dnes palestinské úřady v Pásmu Gazy, kde od roku 2007 vládne Hamás.

Úřady v Gaze ve středu také uvedly, že bombardování a izraelská blokáda Pásma vyřadily z provozu už 16 z celkem 35 nemocnic v této oblasti.

Bombardování tábora Džabálija 

Hamás také oznámil, že Izrael dnes druhým dnem bombardoval uprchlický tábor Džabálija na severu pásma, což si podle něj vyžádalo zatím neupřesněný počet obětí. Při úterním bombardování tohoto tábora zahynulo nejméně 50 lidí, podle izraelské armády šlo o „50 teroristů“, kteří přišli o život při likvidaci základny Hamásu. Hamás uvedl, že při úterním ostřelování Džabáliji zemřelo i sedm civilních rukojmích, z toho tři se zahraničním pasem.

Představitel politického křídla palestinského islamistického hnutí Hamás Ghází Hamad pohrozil, že skupina zopakuje krvavý útok na Izrael, který provedla 7. října, a vyjádřil přání zničit Izrael.

Šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell vyjádřil zděšení nad vysokým počtem obětí ostřelování tábora Džabálija a připomněl, že EU opakovaně vyzývá k humanitární přestávce.

Ruský prezident Vladimir Putin
Protesty proti Židům? Za chaos na Blízkém východě může Západ, reagoval Putin

Izraelská armáda tvrdí, že v posledních dnech zlikvidovala velkou část infrastruktury Hamásu. Ministr obrany Joav Galant uvedl, že při pozemní operaci v Pásmu Gazy, kterou vede od pátku, armáda učinila „významný pokrok“ a zasáhla „teroristy na všech úrovních, od bojovníků na poli po vysoce postavené (představitele Hamásu)“. Dodal, že za operaci Izrael platí, počet izraelských vojáků zabitých při pozemní operaci dnes vzrostl na 16, celkem tak od útoku Hamásu na Izrael zahynulo přes 330 izraelských vojáků.

Rozsáhlá pozemní operace

Izrael vede od pátku rozsáhlou pozemní operaci na severu Pásma Gazy. Při ní v úterý a v noci na středu zemřelo dalších 12 izraelských vojáků, celkem tak od útoku Hamásu na Izrael padlo podle izraelských zdrojů 327 izraelských vojáků. Ve středu izraelský mluvčí oznámil, že od 7. října armáda zasáhla přes 11 tisíc cílů spojených s Hamásem.

O situaci v Gaze v Ankaře jednal íránský ministr zahraničí Hosejn Amírabdolláhján se svým tureckým protějškem Hakanem Fidanem. Šéf íránské diplomacie poté adresoval Izraeli další varování, pokud bude pokračovat v útocích v Pásmu Gazy. Podle něj to bude mít „tvrdé důsledky“.

Oba ministři vyzvali k uspořádání regionální konference s cílem zabránit rozšíření konfliktu do dalších zemí Blízkého východu. „Toto nelidské obléhání a útoky proti našim bratrům v Gaze jsou jasným porušením mezinárodního práva,“ řekl Fidan, podle něhož Západ uplatňuje „dvojí metr“ v reakci na konflikty na Ukrajině a v Gaze.

Izraelští vojáci hlídkují na ulici ve Sderotu, poblíž hranic s Gazou
Seriálový hit Fauda předpověděl napadení Izraele. Herci teď bojují v první linii

Z porušení humanitárního práva obvinily Izrael v noci na středu Chile a Kolumbie, které kvůli tomu povolaly své velvyslance z Izraele na konzultace. Další jihoamerická země, Bolívie, v úterý přerušila diplomatické vztahy s Izraelem. Také Jordánsko dnes oznámilo, že stáhlo svého velvyslance z Izraele na protest proti pokračujícímu izraelskému bombardování Pásma Gazy.

Česko bude hlasem Izraele v Evropě, řekl český premiér Petr Fiala na Staroměstském náměstí v Praze na shromáždění několika stovek lidí, kteří vyjádřili podporu Izraeli. Zhruba 200 lidí se večer sešlo na pražském Václavském náměstí, aby v blízkovýchodním konfliktu podpořilo Palestince.

Vyhlášení generální stávky 

Kvůli izraelským úderům v Pásmu Gazy a rozsáhlým raziím armády na okupovaném Západním břehu Jordánu palestinská samospráva, jež sídlí v Ramalláhu na Západním břehu, vyhlásila generální stávku. Zavřené v této oblasti zůstaly obchody, banky i univerzity. Od 7. října zatkla armáda na Západním břehu přes 1000 Palestinců, z toho 700 bylo podle izraelských úřadů napojených na Hamás.

Na 120 Palestinců na Západním břehu od 7. října zemřelo, většinu zabili izraelští vojáci, několik se ale podle palestinských zdrojů stalo obětí násilí radikálních židovských osadníků.