Mluvčí izraelské armády Daniel Hagari v pátek oznámil, že v noci armáda rozšíří pozemní výpady do Pásma Gazy, kam pronikla na několik hodin i v noci na pátek. Už mnoho dní se spekuluje o zahájení rozsáhlé izraelské pozemní ofenzivy do Pásma Gazy. Hamás podle AFP uvedl, že je připraven pozemní ofenzivě čelit a hlásil první střety.

Mluvčí izraelské armády rovněž vyzval obyvatele města Gaza, které leží na severu, aby se přemístili na jih oblasti. Tam už se předchozích dnech přesunuly statisíce Palestinců, i jih pásma ale izraelská armáda ostřeluje.

Letiště Václava Havla v Praze Ilustrační snímek
Útok v Egyptě: V Praze v noci přistála dvě letadla s turisty z letoviska Taba

Izrael zahájil bombardování Pásma Gazy 7. října po brutálním a rozsáhlém útoku hnutí Hamás na Izrael, které v pásmu vládne.

Člen vedení Hamásu Izzat Rišk v pátek na telegramu podle AFP uvedl, že hnutí je připraveno případné pozemní izraelské ofenzivě čelit. „Pokud se Netanjahu rozhodne dnes večer vstoupit do Gazy, odpor je připraven,“ řekl Rišk a dodal, že „gazánská země pohltí zbytky“ izraelských vojáků.

Prudké boje začaly

Hamás v pátek večer hlásil prudké boje mezi svými bojovníky a izraelskými silami. Čelíme izraelským pozemním vpádům v Bajt Hanúnu a Búrajdži. Probíhají prudké boje,“ uvedlo v prohlášení ozbrojené křídlo Hamásu brigády Kasám. Město Bajt Hanún leží v severovýchodní části Pásma Gazy, uprchlický tábor Búrajdž v centrální části.

Hořící objekt po přímém zásahu v izraelském městě Gedera, 7. října 2023
Lídři EU podpořili na summitu Izrael. Vyzvali k humanitárním přestávkám

Hamás podle AFP rovněž v prohlášení vyzval svět, aby se okamžitě zasadil o ukončení izraelského bombardování. „Žádáme arabské a muslimské země a mezinárodní společenství, aby převzaly odpovědnost a okamžitě se zasadily o ukončení zločinů a masakrování našeho lidu,“ cituje z komuniké AFP.

Jordánský ministr zahraničí Ajmán Safadí na sociální síti X bez dalších podrobností či důkazů uvedl, že očekávaná pozemní ofenziva už začala. „Izrael právě zahájil pozemní ofenzivu proti Gaze,“ napsal. „Výsledkem bude humanitární katastrofa epických rozměrů trvající roky,“ dodal šéf jordánské diplomacie.

Bombardování Gazy a salva raket na Izrael

Hamás podle AFP uvedl, že vypálil na Izrael „salvu raket“ v reakci na intenzivní izraelské bombardování na severu Pásma Gazy. Toto ostřelování Hamás označil za „bezprecedentní“ od začátku války. Armádní mluvčí Hagari následně potvrdil, že izraelské síly „významným způsobem“ zesílily ostřelování města Gazy a jeho okolí, uvedla AFP.

Palestinská telekomunikační společnost podle agentury Reuters a AP uvedla, že v Pásmu Gazy je přerušen internet i mobilní telefonické spojení kvůli těžkému ostřelování.

Demonstrace pod heslem „Zastavte kolotoč násilí – End the Cycle of Violence“ k vyjádření solidarity a účasti se všemi civilními oběťmi současné eskalace v Izraeli a Palestině, 15. října 2023, Praha. Ilustrační snímek
Jsou Palestinci nejvzdělanější národ? V televizní diskusi zazněla řada nepravd

„Jsme odstřiženi od spojení… mezi oblastmi v Pásmu Gazy i se světem. Spojení nefunguje v téměř celém Pásmu Gazy,“ uvedla reportérka televize Al-Džazíra. „I místní rozhlas je přerušován izraelskou armádou… která místním lidem stále posílá varování,“ dodala reportérka, která je v centrální části Pásma Gazy.

Z Pásma Gazy byly podle izraelských médií rakety odpáleny směrem na Tel Aviv, střední Izrael a sever okupovaného Západního břehu Jordánu. Reportér agentury AFP slyšel hlasité exploze v oblasti Ramalláhu.

Začátek pozemní invaze?

Rozšíření vojenských operací v Pásmu Gazy, k němuž Izrael přistoupil v pátek večer, je zřejmě postupným začátkem rozsáhlé pozemní invaze, sdělili televizi CBS News dva američtí činitelé. Izrael to zatím nepotvrdil, serveru listu The New York Times (NYT) ale řekl, že izraelští vojáci a tanky jsou v Gaze. Jeruzalém také varoval novináře v úzkém pobřežním pásu, kde na území menším než Praha žije 2,3 milionu Palestinců, že není schopen zaručit jejich bezpečnost.

„Naši vojáci a naše tanky jsou uvnitř Pásma Gazy. Střílejí a zasahují,“ řekl NYT mluvčí izraelské armády. CBS News bližší podrobnosti o vyjádření amerických činitelů nepřinesla. Z oblasti bylo celou noc slyšet a vidět množství výbuchů.

Server listu The Jerusalem Post napsal, že izraelská armáda útočí především na sever Gazy a s odkazem na palestinská média informoval o střetech vojáků s bojovníky radikálního palestinského hnutí Hamás v oblasti mezi městem Bajt Hanún na severu pásma a uprchlickým táborem Búrajdž v jeho střední části.