Svět čelí stupňující se hrozbě a panují obavy týkající se dalšího zesílení počítačových útoků, k němuž by mohlo dojít v pondělí ráno. V rozhovoru pro britskou ITV to řekl šéf Evropského policejního úřadu Rob Wainwright.

Páteční útok podle něj vyřadil víc než 200 tisíc počítačů ve 150 zemích. Útok provedli hackeři takzvaným vyděračským programem, který je rozesílán jako příloha k mailu (připomínající například fakturu, pracovní nabídku nebo bezpečnostní varování) a po rozkliknutí podobně jako vir nakazí všechny počítače na sdílené síti. Program pak převezme kontrolu nad uloženými soubory uživatelů, za jejichž opětovné zpřístupnění požadují hackeři peníze. Podle Wainwrighta patřily mezi nejhůř zasažené země Rusko a Spojené království. 

Britský ministr obrany Michael Fallon už oznámil, že Británie vydá kolem 50 milionů liber (64 milionů dolarů) na lepší zabezpečení počítačových systémů Národní zdravotní služby (National Health Service), kterou páteční útok postihl asi nejvíc.

V nedělním rozhovoru pro BBC Fallon uvedl, že Británie vyčlení 1,9 miliardy liber na ochranu před počítačovými útoky. Ministr obrany zmínil také, že si páteční atak vyžádal přemístění řady pacientů z nemocnic, jejichž počítače vyděračský malware vyřadil z provozu. Podle něj britská vláda vyhodnotila kybernetické útoky jako jednu ze tří největších hrozeb pro celou zemi.