„Páteční nálety koalice na jednu vesnici v provincii Halab zabily 52 osob. Mezi oběťmi je sedm dětí. Dalších 13 osob, které zavalily trosky, se pohřešuje," upřesnila OSDH, která konflikt v zemi monitoruje z Londýna. Šlo prý o chybný úder, jehož oběťmi se stali členové nejméně šesti rodin.

Ředitel Syrské organizace pro lidská práva Ramí Abdar Rahmán uvedl, že jde o nejvyšší počet civilních obětí způsobený při jediném úderu amerických a arabských sil od zahájení útoků na IS loni v září.

Syrští ochránci lidských práv uvádějí, že při operacích koalice už přišlo o život na 2000 lidí. Většina z nich byli údajně členové IS, a to především zahraniční. Počet zabitých civilistů se podle OSDH pátečním bombardování zvýšil na 118.

OSDH a protivládní povstalci podle agentury AFP informovaly o dnešním chemickém útoku vládních sil chlorem. Nejméně 40 lidí, mezi nimi dětí, bylo následně postiženo dýchacími potížemi. Vzbouřenci zveřejnili video, na němž jsou vidět dobrovolníci omývající děti, z nichž některé kašlou a jiné mají na obličejích masky. Nicméně pravost záběrů hned nebylo možné ověřit.

Podle ochránců lidských práv syrské vládní letouny shodily barely s výbušninami a chlorem dvě hodiny po půlnoci na Sarakíb a Najráb v provincii Idlib, jejichž velkou část ovládají povstalci.