Letoun společnosti Malaysia Airlines s 239 lidmi na palubě beze stopy zmizel přesně před rokem. Předpokládá se, že stroj se zřítil v jižní části Indického oceánu západně od australského pobřeží, když se z neobjasněných důvodů odklonil od své trasy. Největší část cestujících tvořili Číňané.

„Pátrání po MH370 bude pokračovat," řekl Wang na okraj schůze čínského parlamentu. „Dnešek musí být těžký den pro příbuzné těch, kteří byli na palubě," citovala Wanga agentura Reuters. „Naše srdce jsou s vámi," dodal. Vláda prý těmto lidem poskytne veškerou možnou pomoc.

Zmizení letounu, které je jednou z největších záhad v dějinách letecké dopravy, si dnes připomíná i Malajsie. V tamních nákupních centrech jsou vystaveny fotografie pohřešovaných a lidé k nim mohou psát vzkazy.

Zakázaná manifestace

Naopak v Číně pozůstalým úřady zakázaly veřejné akce. Policisté v Pekingu zakázali manifestaci rodin obětí k dnešnímu výročí, informovala agentura DPA. Desítky policistů dnes uzavřely ulice kolem malajsijského velvyslanectví v Pekingu.

Mnoho pozůstalých uvedlo, že policisté se objevili i u nich doma a zakázali jim opustit domovy. Některým se podařilo dostat k buddhistickému chrámu v centru Pekingu, ale policie je odtud vyhnala.

Malajsijský ministr dopravy v sobotu prohlásil, že pokud se letadlo nenajde do konce května, přehodnotí tři státy podílející se na pátrání dosavadní postup a vytvoří nový plán.

Australský premiér Tony Abbott tento týden naznačil, že v současném rozsahu nelze v pátrání pokračovat donekonečna. Austrálie akci řídí v oblasti o velikosti přibližně 60.000 kilometrů čtverečních ve vzdálenosti zhruba 1600 kilometrů západně od svého pobřeží. Náklady na akci ve výši přibližně 120 milionů australských dolarů (asi 2,3 miliardy Kč) hradí společně Austrálie a Malajsie.