Podle vyjádření malajsijského ministra nové záběry ze satelitů ukazují objekty o délce až 23 metrů. Některé z nich mají s velkou pravděpodobností světlou barvu a jsou z pevného materiálu. Rozprostřeny jsou na ploše 400 kilometrů čtverečních ve vzdálenosti asi 2560 kilometrů západně od australského přístavu Perth.

Snímky byly pořízeny v neděli a v úterý byly informace předány australskému středisku, které pátrací akce koordinuje. Prohledávaná zóna na jihu Indického oceánu byla rozdělena na východní a západní sekci, řekl dnes ministr Hussein.

V úterý prohledávání oceánu přerušil prudký vítr, silný déšť a špatná viditelnost, což znemožnilo bezpečný provoz letadel. Dnes se do oblasti vypravilo sedm vojenských a pět civilních letounů a nejméně dvě lodě. Do operace je podle zpravodajského serveru BBC News zapojeno šest zemí – Austrálie, Nový Zéland, USA, Japonsko, Čína a Jižní Korea.

Nejnepřístupnější místo

„Dáváme do toho pátrání vše, co máme," řekl dnes australský premiér Tony Abbott. „Je to zřejmě to nejnepřístupnější místo, jaké si lze představit. Je to tisíce kilometrů odevšud, nicméně my jsme nejblíže… Uděláme, co bude v našich silách, abychom tuto záhadu rozluštili," řekl Abbott v tamní televizi.

Malajsijský premiér Najib Abdul Razak na pondělní mimořádné tiskové konferenci prohlásil, že letadlo se podle dostupných údajů zřítilo v jižní oblasti Indického oceánu a že neštěstí nikdo nepřežil.

Vyšetřovatelé již dříve vyjádřili podezření, že letadlo někdo záměrně odklonil tisíce kilometrů od plánované trasy z Kuala Lumpuru do Pekingu. Spekuluje se o únosu či sabotáži, nicméně vyloučeny nejsou ani technické problémy.