Zkušený pilot Hardy použil matematickou analýzu a letecký simulátor k výpočtu místa, kde se podle něj boeing nachází.

„Jsem si poměrně jist, že trosky budou nalezeny během příštích čtyř až osmi týdnů," řekl Hardy listu The Australian o zbytcích stroje společnosti Malaysia Airlines, který se 8. března 2014 z dosud neobjasněných příčin odchýlil daleko od své plánované dráhy letu.

Australské úřady nicméně sdělily, že k přesunu pátrání dál na jih do nové oblasti o rozloze 120.000 kilometrů čtverečních je nevedla Hardyho teorie. Prý reagovaly na zklidnění dosud extrémních klimatických podmínek v této lokalitě s příchodem jara na jižní polokouli.

Hardyho analýza

„Víme, že se ocitáme v oblasti, kterou specifikoval kapitán Hardy. V této oblasti jsme ale proto, že následovala v našem pořadí oblastí určených k pátrání, a proto, že se postupně se zlepšováním počasí posouváme dál na jih," prohlásil Martin Dolan z australského úřadu pro bezpečnost dopravy.

Experti, kteří budou v prosinci oblast prohledávat, s Hardym o pátrání hovořili. „Veřejnost a různí nezávislí odborníci přicházejí s množstvím teorií a my je všechny bereme v úvahu," uvedl australský úřad, podle něhož je Hardyho analýza důvěryhodná.

Pátrači ale podle agentury AP nesouhlasí s klíčovým prvkem Hardyho teorie, že ať už letadlo řídil kdokoli, přistál s ním kontrolovaně na moři, což umožnilo, aby se stroj potopil prakticky nepoškozen.

Poslední satelitní přenos z jednoho z motorů letounu podle australských úřadů naznačuje, že letadlu došlo palivo. To by znamenalo, že se letoun nekontrolovaně zřítil do oceánu a roztříštil se.

Pátrání po letounu na mořském dně začalo v říjnu loňského roku na základě analýzy dráhy letu během šesti hodin poté, co se stroj odchýlil od svého kurzu. Prohledáno bylo zatím 70.000 kilometrů čtverečních v oblasti vzdálené více než 1800 kilometrů od pobřeží Austrálie.

Letos koncem července se našla na břehu ostrova Réunion vztlaková klapka Boeingu 777, která podle malajsijských úřadů určitě, podle francouzských pravděpodobně, pochází z pohřešovaného stroje. Žádné další stopy ale zatím nejsou.