Požáry na Maui vypukly na začátku minulého týdne, když Havaj zasáhl silný vítr související s hurikánem Dora, který se přehnal jižně od souostroví. Kombinace větru a suché vegetace způsobila rychlé šíření plamenů, které zaskočily obyvatele města Lahaina, kde zůstaly desítky mrtvých a přes 2000 poničených budov.

Havajský správce elektrické sítě čelí rostoucí kritice za to, že nevypnul včas proud, přestože na ostrově vál velmi silný vítr u něhož hrozilo, že povalí stožáry elektrického vedení. Objevují se také spekulace, že právě spadlé sloupy pod napětím zapříčinily jeden z nejničivějším požárů v amerických dějinách.

Plameny proměnily havajské město Lahaina v postapokalyptickou scenérii
Na havajském ostrově Maui pátrají po obětech požáru. Mrtvých je už více než sto

Deník The Washington Post (WP) v novém článku dokumentuje vznik jiného ohniska v centrální části Maui v noci na minulé úterý. Bezpečnostní kamera tam v lese zachytila ostrý záblesk, který se zdá být výsledkem pádu stromu na vedení. Krátce poté byl les v plamenech, přičemž ve stejném okamžiku senzory v nedaleké obci Makawao zaznamenaly narušení elektrické rozvodné sítě. Výsledný požár byl prvním z incidentů nahlášených na začátku minulého týdne, píše WP.

Na Havajských ostrovech se tou dobou rozhořelo několik ohňů a hasiči se nadále snaží zastavit jejich šíření. Požár u historického města Lahaina na západě Maui se podařilo dostat pod kontrolu z 85 procent. Požár u města Kula ve střední části ostrova je pod kontrolou z 75 procent, dál tam hoří v těžko přístupných oblastech, informovala v pravidelné zprávě samospráva Maui.

Do pátrání po obětech v Lahaině je zapojeno 20 psů vycvičených k hledání těl, uvádí zpravodajská společnost BBC. Šéfka americké Federální agentury pro řešení krizových situací (FEMA) Deanne Criswellová ve středu avizovala nasazení dalších 20 psů.

Pátrání po obětech požáru na havajském ostrově Maui:

Zdroj: Youtube

Úřady uvádí, že chtějí do konce týdne prohledat drtivou většinu trosek města. Stále se pohřešují stovky lidí, což ovšem zdaleka neznamená, že jsou všichni po smrti. Kontaktování nezvěstných, mezi nimiž mohou být i turisté, je poměrně složité, a deník NYT podotýká, že po dřívějších smrtících požárech v USA byl počet pohřešovaných zprvu dramaticky vyšší, než konečná bilance obětí.

Souběžně s pátráním po dalších obětech úřady začaly zveřejňovat jména těch již identifikovaných. V úterý a ve středu oznámily totožnost pěti mrtvých, všichni byli starší 70 let.