Krádež klenotů v červenci upoutala většinu světových médií. Klenoty zmizely z katedrály ve městě Strängnäs na břehu jezera Mälaren doslova za bílého dne.

Zloději vzali z uzamčených skleněných vitrín, které byly zajištěny poplašným zařízením dvě královské koruny, královské jablko a kříž. Následně z místa činu uprchli na motorovém člunu.

Švédská policie ve čtvrtek oznámila, že zadržela jednoho podezřelého. Další podrobnosti ani jeho totožnost však nezveřejnila s ohledem na další vyšetřování.

Zapojil se i Interpol

Přestože se policisté obrátili i na mezinárodní policejní organizaci Interpol, zapojili do akce helikoptéry i pátrací psy, po klenotech jako by se slehla zem. „Žádný z odcizených předmětů dosud nebyl nalezen a i nadále pokračujeme ve vyšetřování a pátrání,“ uvedla policie ve svém prohlášení.

Podle serveru Deutsche Welle mají teď prokurátoři čas do soboty, aby se rozhodli, zda zadržený zůstane ve vazbě. Za krádež mu hrozí až šest let vězení.

Koruny pochází ze začátku 17. století. První patřila králi Karlu IX., který vládl zemi od roku 1604 do své smrti v roce 1611 a druhá jeho manželce, královně Kristině, která zemřela v roce 1625. Šlo o pohřební koruny, které posléze z hrobů vyzdvihli a vystavili. Karel IX. je v katedrále také pohřben.

Hodnota těchto předmětů je nevyčíslitelná, jelikož jde o neocenitelné zboží národního zájmu. Podle expertů jsou klenoty neprodejné.

Neprodejné

"Jedná se o prakticky neprodejné předměty. Pro takovéto královské klenoty nelze najít kupce, protože jsou snadno identifikovatelné," řekla pro Svenska Dagbladet historička umění Pia Staelová von Holstein.

Odborníci se tak obávají, že by se zloději mohli klenotů zbavit nebo je zničit, až zjistí, že se peněz nedočkají.

S tím souhlasí i policistka Maria Elliorová. "Těžko by se daly prodat,"prohlásila s tím, že krádež však byla dobře naplánovaná.

"Otázkou zůstává, co zloději s klenoty zamýšlejí a co vlastně o těchto korunách vědí," uvedla Elliorová.

Nutno dodat, že se nejedná o první krádež v oblasti kolem jezera Mälaren. V roce 2013 byla ukradena koruna a žezlo švédského krále Johana III. z nedalekého Västeråsu. Policisté následně klenoty nalezli v blízkosti dálnice ve dvou velkých pytlích na odpadky.