Nejtěžší práce čeká záchranáře v plážovém resortu Mexico Beach, který tropická cyklona prakticky srovnala se zemí. Za pomoci těžké techniky a pátracích psů se podařilo prozkoumat jen malou část zničeného města.

„Jak budou jednotky postupovat těžce zasaženými oblastmi Mexico Beach, Port St. Joe a Panama City, očekáváme, že počet mrtvých stoupne,“ řekl Brock Long z Federální agentury pro zvládání krizových situací (FEMA). 

Jako bomba

Úder jednoho z nejsilnějších hurikánů americké historie, který přinesl vítr o rychlosti až 250 kilometrů za hodinu, ničil vše, co mu stálo v cestě. „Je to jako kdyby tu vybuchla bomba. Vypadá to jako válečná zóna,“ popsal po návštěvě Mexico Beach floridský guvernér Rick Scott.

Obyvatelé města sice obdrželi povinný příkaz k evakuaci, nejméně 285 místních se však rozhodlo své domovy neopustit. „Pořád doufáte, že nějakým způsobem na poslední chvíli unikli,“ uvedl senátor za Floridu Marco Rubio. Stovky lidí se stále pohřešují, což však podle BBC může být způsobeno výpadkem mobilních sítí.

„Když se jdete podívat a vidíte tohle… Proste se neubráníte emocím. Byla to jen malá pobřežní komunita,“ řekl BBC starosta Mexico Beach Al Cathey. Podle Longa se lidé na pobřeží neumí poučit z minulosti. „Pokud hodláme vše obnovit, musíme to udělat správně,“ uvedl.

Obyvatelé oblasti, kteří se vrátili, aby se podívali na své domovy, nevěřili vlastním očím. „Nic jsem nepoznala. Všechno je pryč. Ani jsem nepoznala naši ulici,“ řekla agentuře AP Tiffany Marie Plushniková ze Sandy Creek. Podle Dannyho Sinclaira z Mexico Beach už nic nebude tak, jako předtím. „Lidé se prostě sbalí a odjedou odtud,“ řekl agentuře Reuters.

Bez elektřiny i mobilních sítí

V nouzových přístřešcích stále zůstávají tisíce lidí. Distribuční centra začínají pomalu opět pracovat, většina obyvatel však stále nemá dostatek základních potřeb. Tvoří se dlouhé fronty na palivo, vodu i potraviny.

„Nemáme přístup k internetu, siginál v mobilních telefonech. Nemáme si jak zavolat pomoc,“ řekla deníku New York Times bývalá příslušnice americké armády Lynette Cordenová. „Víme, že pomoc je na cestě, ale kde jsou?,“ ptá se další obyvatelka Tracey Simmonsová.

V chudších oblastech podle BBC vzrůstají obavy z nepokojů. Ve městě Panama City střeží některé z obchodů vojenský personál. Stovky tisíc lidí stále zůstávají bez přístupu k elektrické enetgii a v některých oblastech může obnova vedení trvat týdny.