Čína si nárokuje téměř celé Jihočínské moře, kudy vedou významné námořní trasy a pod jehož dnem se mohou nacházet velké zásoby ropy a zemního plynu. Podobné nároky na určité oblasti si činí také Brunej, Filipíny, Malajsie, Tchaj-wan a Vietnam.

Čína v Jihočínském moři buduje u útesů umělé ostrovy, na kterých zřizuje letištní dráhy a další zařízení, která mohou sloužit civilním, ale i vojenským účelům. Spojené státy a také některé země regionu za to Peking ostře kritizují.

Čínský oficiální deník China Daily uvedl, že čínská ostrovní provincie Chaj-nan zahájí provoz pravidelné lodní linky a bude pořádat také lodní výlety ke Spratlyho ostrovům v reakci na rostoucí poptávku.

Od příštího měsíce by měla čínská státní společnost COSCO nabízet také výletní plavby k Paracelským ostrovům, které se rovněž nacházejí v Jihočínském moři, ale jsou blíž čínskému pobřeží než Spratlyho ostrovy. Lodě mají vyplouvat z města San-ja na ostrově Chaj-nan.

Plavby pro turisty na Paracelské ostrovy Čína zahájila v roce 2013. Peking prohlašuje, že chce v Jihočínském moři zřídit turistická letoviska ve stylu přímořských rezortů, jaké existují na Maledivách.