Irma patří do skupiny takzvaných Kapverdských vodopádů, která dostala označení podle místa svého vzniku. Tyto cyklony patří mezi nejnebezpečnější právě kvůli rychlosti, s jakou dokážou nečekaně nabrat na intenzitě. A aktuální počasí ve středním Atlantiku zatím nenasvědčuje tomu, že by Irmu mohlo něco zbrzdit.

Obraz hurikánu z úterního podvečera:

"Uvedli jsme v činnost protokoly pro celonárodní bezpečnost," prohlásil Ricardo Rosello, guvernér státu Portoriko. Své spoluobčany zároveň vyzval k bdělosti. Podle meteorologa Briana McNoldyho z Miamské univerzity je poslední směr, kterým se hurikán Irma ubírá, "špatnou zprávou pro Portoriko, Dominikánskou republiku, Haiti, Kubu, Bahamy, ale i Spojené státy."

Národní centrum pro hurikány v Miami vydal varování před bouří Irma platné pro řadu ostrovů v Karibiku. Premiér státu Antigua Gaston Browne proto nařídil rozsáhlá čištění drenáží a odstranění objektů, které by mohly být odneseny větrem. Na ostrově se také prořezávají lesnaté porosty, aby živel neporušil elektrické a telefonní kabely. "Nesmíme panikařit," prohlásil Browne.

Předpokládané směřování hurikánu:

Odborníci upozorňují, že stále ještě není možné s jistotou předpovědět, zdali se Irma dostane až nad americkou pevninu. Pokud se tak však stane, bude to nejspíš na území Severní nebo Jižní Karolíny. Vyloučena však není ani Florida. 

Hurikán páté kategorie. Co napáchá?
Kategorie 5 je nejvyšší kategorií tropických bouří. Tyto bouře způsobují naprosté zničení střech na mnoha sídlech a průmyslových budovách a některé menší užitné budovy jsou odfouknuty. Zhroucení mnoha širokých střech a zdí, obzvlášť těch bez vnitřních podpěr je běžné, stejně jako velmi těžká a nenapravitelná poškození mnoha dřevěných struktur a naprosté zničení mobilních domů. Jen pár typů struktur staveb jsou schopné odolat a to jen v případě, že jsou vzdáleny 5 až 8 km od pobřeží. 

Historické příklady hurikánů kategorie 5 zahrnují Labor Day Hurricane z roku 1935, Mexico Hurricane z roku 1959, Hurricane Camille v roce 1969, Hurricane Gilbert v roce 1988, Hurricane Andrew v roce 1992, Hurricane Dean a Hurricane Felix v roce 2007.