„Nezbyla než hromada popela," citovala BBC prefekta francouzského regionu Michaela Lalandeho. „Už nebude možné dát chatky zpátky dohromady," dodal.

Podle zahraničních zdrojů v táboře vypukl požár během střetu mezi Kurdy a Afghánci, ke kterým docházelo čím dál častěji. I kvůli těmto konfliktům Francie plánovala tábor vyklidit.

Následky požáru? Tábor shořel do základů. Celkem bylo zraněno deset lidí, šest z nich bylo podle BBC pobodaných. Složky migranty evakuovaly a ubytovaly ve dvou nedalekých halách. Podle agentury Reuters se jeden z uprchlíků nedaleko tábora srazil s automobilem a je v kritickém stavu.

Minulý týden se migranti poblíž Calais pokusili zablokovat kmeny stromů nedaleké silnice ve snaze zastavit provoz a vyšplhat na kamiony i osobní auta. Důvod? Dostat se do Británie.

Do tábora Grande-Synthe směřovalo čím dál tím více běženců od října loňského roku, kdy Francie rozhodla, že tábor „džungle" nedaleko Calais bude kvůli špatným životním podmínkám srovnaný se zemí.

Chystané zrušení „džungle" vyvolalo u běženců vlnu nepokojů a tábor se několikrát proměnil v bitevní pole. Migranti po ozbrojených složkách házeli zápalné láhve i kameny. Policie je musela rozehnat kouřovými granáty.

Z Francie do Británie

V „džungli" žilo kolem deseti tisíc lidí. Francouzský prezident François Hollande tehdy prohlásil, že podmínky pro uprchlíky jsou „nepřijatelné" a život zde označil za „těžký". Francie se zavázala, že problém migrace začne řešit.

Pesimismus ovšem zavládl u odborníků, kteří tvrdili, že se zrušení „džungle" řada migrantů pokusí dostat do Velké Británie. Což se nakonec i potvrdilo. Uprchlíci se začali stále více stahovat k pobřeží, odkud se přes Lamanšský průliv pokouší nelegálně dosáhnout svého cíle.

Proti migračním táborům zbrojí především prezidentská kandidátka Marine Le Penová. V předvolební kampani voličům slibuje, že v případě zvolení do úřadu se postará o uzavření uprchlických táborů. „Tento chaos musí přestat," prohlásila kandidátka krajní pravice Le Penová.

Zdroj: Youtube