Pellegrini informoval novináře, že svůj postup s Kiskou konzultoval. Vyjádřil naději, že se situaci, kvůli níž chtějí znovu vyjít do ulic tisíce slovenských občanů, podaří uklidnit.

„Odborníci na ústavní právo budou určitě rozebírat, zda pan prezident může, nebo nemůže konat tak, jak konal,“ dodal Pellegrini, o němž se mluví jako o možném slovenském premiérovi. „Slovensko si nemůže dovolit být ještě několik týdnů bez legitimní vlády, která má parlamentní většinu.“

Kiska odmítl jmenovat Pellegriniho novou vládu. Do pátku žádá nová jména

Do funkce ministra vnitra nenavrhne Jozefa Ráže, syna populárního zpěváka Joža Ráže ze skupiny Elán, ale nynějšího ministra zdravotnictví Tomáše Druckera, jehož křeslo by měla zaujmout Druckerova náměstkyně Andrea Kalavská.

K Jozefu Rážovi měl výhrady jak prezident, tak opozice. „Vyměnit několik ministrů za jiné kamarády není rekonstrukce vlády, ale parodie,“ reagoval na oznámení o nominaci Ráže mladšího předseda opoziční strany Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti Igor Matovič.

Andrej Kiska
Slovenský prezident Kiska přijal demisi Fica. Novou vládu sestaví Pellegrini

Jiná opoziční strana, Svoboda a Solidarita (SaS), Ráže označila za osobního přítele a prodlouženou ruku odcházejícího ministra vnitra Roberta Kaliňáka. Prohlásila, že není zárukou zdárného vyšetření vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové.