Slováci si podle Pellegriniho pamatují společný boj proti nacistům, nepřepisují dějiny a ctí a nezpochybňují roli Rudé armády při osvobozování své země. "Vážíme si hrdinství a obětí, které sovětští vojáci přinesli," citovala předsedu slovenské vlády agentura TASS.

Fotografie z příjezdu okupačních vojsk v srpnu 1968 do Prahy.
Z okupantů veteráni? Ruský pohled na rok 1968 se nemění, potvrdil Lavrov

Pellegrini, který do Petrohradu přijel k účasti na mezinárodní ekonomické konferenci, poukázal na úspěšný rozvoj "dobré a otevřené" spolupráce s Ruskem v obchodu, energetice a vzdělávání. Slovensko je podle Putina pro Rusko jedním z významných partnerů, s nímž Moskva udržuje "tradičně spolehlivé a přátelské" vztahy.

Debata o invazi

Slovenský premiér před odletem do Moskvy prohlásil, že jedním z témat jeho rozhovorů bude novela ruského zákona o veteránech, která měla přiznat status válečného veterána účastníkům sovětské invaze do Československa v roce 1968. Návrh komunistů ruská Státní duma loni v prvním čtení zamítla, v parlamentu se ale hovoří o jeho novém předložení. Invaze byla podle Pellegriniho dřívějšího prohlášení hrubým porušením mezinárodního práva.

Zda dnes slovenský premiér o okupaci Československa s Putinem mluvil, ruská média neuvádějí. Slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák, který Pellegriniho v Rusku doprovází, o problému dnes hovořil se svým ruským partnerem Sergejem Lavrovem. Šéf ruské diplomacie mu řekl, že návrh ruského zákona, který by uznal účastníky invaze za válečné veterány, je individuální iniciativou jednoho poslance. Rusko podle Lavrova svůj postoj k vojenské okupaci někdejšího Československa z roku 1968 nemění.

Fotografie z příjezdu okupačních vojsk v srpnu 1968 do Prahy.
Češi a Slováci varují Moskvu před rehabilitací srpnové invaze