Pelosiová chce dnes předložit Sněmovně reprezentantů rezoluci vyzývající viceprezidenta Mikea Pence a kabinet, aby využili 25. dodatku ústavy a iniciovali Trumpovo sesazení. Rezoluce však zřejmě nezíská jednomyslnou podporu, a tak o ní bude kongresová komora v úterý hlasovat v plénu, kde vzhledem k demokratické většině zřejmě uspěje.

Americký prezident Donald Trump
Twitter natrvalo zablokoval Trumpův účet. Obává se podněcování k násilí

Pokud viceprezident nebude reagovat do 24 hodin od schválení rezoluce, přistoupí demokraté k procesu ústavní žaloby. Trump by se v takovém případě stal prvním americkým prezidentem, který by čelil impeachmentu dvakrát.

Využít 25. ústavního dodatku může americký viceprezident. Dodatek umožňuje s podporou většiny členů vlády odvolat šéfa Bílého domu v případě, že není schopen vykonávat svou práci, ale sám neodstoupí. V širší interpretaci se dá podle médií tato pasáž použít také v situaci, kdy se prezident chová nebezpečným způsobem.

Vše o vpádu Trumpových příznivců do Kapitolu čtěte ZDE.

Po sesazení prezidenta by se ujal úřadu hlavy státu Pence. Ten se však podle zpráv médií z minulého týdne k využití dodatku nechystá.

"Budeme jednat s naléhavostí, protože tento prezident je bezprostřední hrozbou," napsala Pelosiová v dopise svým kolegům. Ve víkendovém rozhovoru se stanicí CBS pak připomněla aféru Watergate, během níž republikáni v Senátu přestali podporovat tehdejšího prezidenta Richarda Nixona a vzkázali mu, že je po všem. "To je to, co se musí stát i teď," prohlásila Pelosiová.

Ústavní žalobu podává Sněmovna reprezentantů a její projednání pak přísluší Senátu. S Trumpovým odvoláním z funkce by musely souhlasit dvě třetiny senátrů, přičemž demokraté mají nyní zajištěnou jen polovinu hlasů.

Pro sesazení jsou i někteří republikáni

Pro Trumpovo sesazení se nicméně minulý týden vyslovila republikánská senátorka Lisa Murkowskiová a její spolustraník Pat Toomey. Podle pozorovatelů není vyloučeno, že se k nim připojí i další.

Trumpův mandát končí 20. ledna a demokraté ani republikáni nepočítají s tím, že by se ústavní žalobu podařilo do té doby projednat v obou komorách. Vysoce postavený demokrat James Clyburn dokonce o víkendu naznačil, že by v případě schválení žaloby ve Sněmovně reprezentantů vedení této komory počkalo 100 dní, než by dokument zaslalo Senátu.

Americký prezident Donald Trump na tiskové konferenci v Bílém domě 27. září 2020
Porušení tradice poprvé za 152 let. Trump se Bidenovy inaugurace nezúčastní

Demokraté totiž chtějí dát nastupujícímu prezidentovi Joeu Bidenovi prostor na to, aby mohl dostat do chodu svou novou administrativu. V začátcích totiž například potřebuje v Senátu nechat potvrdit stovky nominací na důležité vládní posty, včetně členů svého kabinetu. Pokud by však horní komora projednávala impeachment, nemohla by se věnovat v podstatě ničemu jinému.

Význam případné ústavní žaloby by přesto nemusel být jen symbolický. Senát by se totiž mohl rozhodnout odstupujícímu prezidentovi znemožnit do budoucna usilovat o jakýkoli veřejný úřad. Trump přitom podle médií od své prohry v loňských listopadových volbách uvažuje o tom, že by kandidoval na prezidenta znovu v roce 2024.

Přes 20 případů domácího terorismu

Kvůli středečnímu útoku davu podporovatelů prezidenta Donalda Trumpa na budovu amerického Kongresu vyšetřují americké úřady nejméně 25 případů domácího terorismu. Podle agentury Reuters to dnes oznámil demokratickému kongresmanovi civilní šéf armády Ryan McCarthy.

Střet policie s příznivci Donalda Trumpa před Kapitolem.
Rabovali v Kapitolu, teď mají problém v osobním životě. Valí se na ně výpovědi

Člen výboru pro ozbrojené síly Sněmovny reprezentantů Jason Crow, který před vstupem do politiky absolvoval vojenskou misi v Iráku, uvedl, že mu McCarthy řekl, že Pentagon registruje také "další možné hrozby ze strany potenciálních teroristů" ve dnech do inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena 20. ledna. Hrozby se podle Crowa týkají i inaugurace samotné.

Ministerstvo spravedlnosti zároveň uvedlo, že v souvislosti se středečním děním v Kapitolu obvinilo další dva lidi. Celkově už čelí obvinění desítky dalších lidí.