"K pozastavení několika z největších vojenských cvičení jsme přikročili v dobré víře. Teď už žádný plán na jejich další pozdržování nemáme," řekl v úterý americký ministr obrany James Mattis. Žádným způsobem ale nenaznačil, že by se tyto manévry měly obnovit v brzké době. Informuje o tom agentura AFP. 

"Uvidíme, jak budou probíhat jednání a jak budeme postupovat dopředu," řekl Mattis.

Mike Pompeo v červnu přicestoval do hlavního města KLDR Pchjongjangu
Trump zrušil Pompeovu cestu do KLDR. Nepokračují v jaderném odzbrojování, tvrdí

Po setkání Trumpa s Čong-unem v červnu v Singapuru Spojené státy uvedly, že pozastaví "vybraná" společná cvičení s jihokorejskou armádou, včetně rozsáhlých námořních manévrů s kódovým označením Ulchi Freedom Guardian (strážce svobody Ulchi), které byly naplánovány na srpen. Těchto manévrů se běžně účastní asi 17,5 tisíce příslušníků amerických vojenských sil. 

Dejte prostor jednání

Mattis odmítl odpovědět na otázku, zda podle něj může KLDR považovat obnovení tohoto cvíčení za provokaci. 

"Dokonce i odpověď na takovou otázku by mohla jednání ovlivnit. Dejte prostor rozhovorům a nechte na diplomatech, aby dosáhli pokroku. Všichni známe závažnost problémů, s nimiž se potýkáme," uvedl Mattis.

Vůdce KLDR Kim Čong-un.
KLDR pokračuje v jaderném zbrojení, máme vážné obavy, tvrdí report pro OSN

Americké a jihokorejské síly cvičí společně řadu let, přičemž procvičují vše od přistání na pláži až po invazi ze severu, dokonce včetně úderu zaměřeného na svržení hlav severokorejského režimu, uvádí AFP.