Moskva zároveň dodala, že ruský pilot provedl v sobotu nad Černým mořem vizuální identifikaci amerického stroje. Mluvčí Pentagonu Michelle Baldanzaová uvedla, že „americký letoun operoval v mezinárodním vzdušném prostoru nad Černým mořem a neučinil nic, co by mohlo vyprovokovat takovéto ruské chování“.

Baldanzaová upřesnila, že ruská stíhačka Su-30 zkřížila dráhu námořnímu hlídkovému letounu Boeing P-8 Poseidon. Během tohoto manévru využila přídavného spalování motoru, což způsobilo turbulence a vynutilo si změnu kurzu amerického stroje.

Formace dvou českých stíhacích letounů Saab JAS-39 C Gripen
Narušení vzdušného prostoru? Česko a Polsko budou při zásahu spolupracovat

Podle Baldanzaové se stíhačka přiblížila k americkému letadlu na zhruba patnáct metrů a celkový kontakt trval 24 minut. Dodala, že americký stroj měl po celou dobu zapnutý letový odpovídač, který vysílá identifikační údaje o letounu.

„Nebezpečné akce mají potenciál způsobit vážné škody a zranění všem účastnícím se posádkám,“ dodala podle CNN Baldanzaová.

Protiraketový systém S-400
Rusko prodává Turecku protiraketový systém. Smiřme se s tím, radí Petr Pavel

Podobné incidenty nejsou ničím výjimečným. Mezi Spojenými státy a Ruskem byl podle CNN naposledy hlášen v červnu. Nad mezinárodními vodami Baltu se tehdy střetly americký výzvědný letoun RC-135 a ruská stíhačka Su-27. Tehdy se Moskva a Washington vzájemně obviňovaly z provokativního manévrování.

Ještě před tímto incidentem se nad Černým mořem událo několik podobných střetů. Ve vzdušném prostoru nad Černým mořem operují letadla Ruska, Spojených států a NATO ve velké blízkosti. Děje se tak především od té doby, co Rusko posílilo svoji vojenskou přítomnost v regionu po anexi Krymu v roce 2014.

Raketa Sojuz-2.1b
Ruský satelit se po startu zřítil do Atlantiku. Zřejmě selhal lidský faktor