O tom, jak bude vůdcova návštěva Hanoje probíhat, zatím bližší informace nejsou. Jeho cesta do Hanoje nicméně již započala. Podle agentury TASS, která se odkazuje na nejmenovaný zdroj blízký severokorejské vládě, opustil vůdcům speciálně obrněný vlak nádraží v Pchjongjangu v sobotu v 17 hodin místního času (9:00 SEČ). Do hlavního města Vietnamu by měl dorazit v horizontu dvou dní. 

Severokorejský vůdce Kim Čong-un
Kim Čong-un dorazí do Hanoje s předstihem. Bude jednat s vietnamským prezidentem

V důsledku chystané Kimovy návštěvy provedly tamní úřady řadu bezpečnostních opatření. Ty mimo jiné zahrnují i uzavření 170kilometrové úseku mezi Hanojí a městěm Dong Dang u hranic s Čínou, z čehož vyplývá, že závěrečnou část ze 4500 kilometrů dlouhé cesty zřejmě absolvuje automobilem.  

Hned po skončení své oficiální návštěvy má Kim v Hanoji na programu setkání v americkým prezidentem Donaldem Trumpem. 

Denuklearizace na mrtvém bodě

V pořadí již druhý summit mezi zástupci Pchjongjangu a Washingtonu se uskuteční navzdory skutečnosti, že vztahy obou ještě do nedávna znepřátelených zemí utrpěly v posledních měsících několik nových šrámů.

Ty byly zapříčiněny především nedostatečným postupem v otázce nukleárního odzbrojení korejského poloostrova, na kterém se oba státnici dohodli během loňské historické schůzky v Singapuru.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un s manželkou Ri Sol-ču
Kimova kulturní revoluce v KLDR: K-pop, tenisky a televizní seriály

Jak KLDR, tak USA se prostřednictvím mediálních výpadů předháněly v tom, která strana by podle nich měla udělat první krok. Zatímco Američané očekávali, pokud jde o proces denuklearizace, od Severokorejců větší aktivitu, Pchjongjang tento krok podmiňoval vstřícnějším jednáním ze strany Washingtonu.

Skončí po více než 60 letech korejská válka?

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo se během tohoto týdne nechal slyšet, že USA chtějí vietnamského summitu využít k tomu, aby v jednáních o jaderném odzbrojení obě země pokročily „tak daleko, jak jen to bude možné“.

Vedle toho by měli Kim s Trumpem znovu jednat i o možnosti oficiálního ukončení korejské války. Ta byla v roce 1953 po tuhých tříletých bojích mezi Severní a Jižní Koreou uzavřena „pouhým“ příměřím, a formálně tak tedy trvá dodnes.  

Donald Trump a Kim Čong-un.
Druhá schůzka Trumpa s Kimem bude ve vietnamské metropoli Hanoji