Podle venezuelského ministerstva zahraničí se Kriener opakovaně vměšoval do vnitřních záležitostí země, což není v souladu s postavením velvyslance jiného státu. Venezuela se mu proto rozhodla přidělit status „persona non granta“, což znamená, že je v zemi nadále nežádoucí a musí je bezodkladně opustit.

„Venezuela považuje za nepřijatelné, aby se zahraniční diplomat choval spíše jako politický vůdce. A to ve shodě s extremistickou částí venezuelské opozice,“ citovaly světové agentury z prohlášení ministerstva zahraničí.

Berlín na zprávu o vyhoštění svého diplomata zareagoval kriticky. „Jedná se o nepochopitelné rozhodnutí, které nadále vyhrocuje již tak složitou situaci,“ nechal se slyšet šéf německé diplomacie Heiko Maas, který zároveň zdůraznil, že Evropa i nadále stojí za opozičním předákem Juanem Guaidóem.

Kriener, jehož práci Maas v minulosti označil za vynikající, byl povolán do Berlína na konzultace. 

Čekání na přílet Guaidóa

Jak upozornila agentura DPA, Kriener byl jedním ze čtyř velvyslanců, kteří v pondělí čekali na caracaském letišti na přílet opozičního předáka a prozatímního prezidenta Juana Guaidóa. Ten se po více než týdnu vracel ze zahraničí. Přítomnost diplomatů měla za cíl zabránit režimu autoritářského prezidenta Nicoláse Madura v odvetných opatřeních.

Před případným zásahem proti Guaidóovi Madura varovaly i Spojené státy. Bezpečnostní poradce amerického prezidenta John Bolton v neděli prohlásil, že Washington "jasně a důrazně" odpoví na jakýkoli pokus zabránit opozičnímu lídrovi v bezpečném návratu do země.