Po tomto oznámení vyzval šíitský duchovní Muktada Sadr k vypsání předčasných voleb. Parlament ve snaze zklidnit občany v pondělí odhlasoval rozpuštění provinčních a místních rad a omezení výhod pro nejvyšší vládní představitele. Ustavil rovněž zvláštní výbor a pověřil ho navrhnout do čtyř měsíců ústavní z měny.

Zastánci jednotného Španělska pochodují Barcelonou 27. října 2019
Barcelonu znovu ovládly protesty. Do ulic vyšli zastánci jednotného Španělska

Iráčané demonstrovali už začátkem měsíce a v prvních devíti dnech přišlo o život 157 lidí. Nově se protesty rozhořely v pátek. Lidé se dožadují odstoupení vlády a hnutí označují za revoluci. Protesty neorganizuje žádná politická skupina, při demonstracích byly vypáleny kanceláře několika politických stran i ozbrojených milicí.

Demonstrace budou pokračovat

Sadr, který patří k nejsilnějšímu parlamentnímu bloku, vyzval demonstranty, aby se nenechali pondělním rozhodnutím parlamentu odradit od dalších akcí, protože ti, kdo jsou viněni z korupce, nebyli potrestáni. Podle iráckých sdělovacích prostředků mají demonstrace pokračovat.

Demonstrace studentů v Barceloně
Katalánci znovu protestují. Starostové v oblasti žádají právo na sebeurčení.

Na základě pondělního parlamentního rozhodnutí budou sice provinční rady rozpuštěny, avšak guvernéři zůstanou v úřadu a jejich činnost bude kontrolovat centrální vláda. Opatření se netýká kurdských provincií.