"Dostáváme obrovské množství dotazů, jak by bylo možné finančně podpořit rodinu našeho kolegy Lukasze," napsal na facebooku majitel spediční firmy a bratranec oběti Ariel Žurawski. Zveřejnil také číslo konta, na které mohou lidé své příspěvky posílat, a pomoci tak pozůstalým - Urbanově vdově a sedmnáctiletému synovi. "Děkujeme za každé dobré slovo, za rady i pomoc," dodal Žurawski.

Čtěte také: V kabině kamionu se zápasilo. Polský řidič možná zabránil ještě většímu neštěstí

Pomoci Urbanově rodině se rozhodl i britský řidič kamionu Dave Duncan, který zahájil sbírku na webu GoFundMe a už na ní shromáždil téměř 57.000 liber (1,8 milionu Kč) od skoro 4000 přispěvatelů.

Sedmatřicetiletého řidiče zřejmě v pondělí unesl pachatel berlínského atentátu. S jeho kamionem pak vjel do davu na vánočních trzích na náměstí Breitscheidplatz. Urbana pachatel útoku zastřelil podle německých úřadů asi těsně po činu. Podle médií se předtím v kabině nákladního vozu strhl zápas, při němž polský řidič dost možná zabránil ještě větší tragédii.

Pro mnohé je Urban hrdinou. Petice, která navrhuje udělit mu Spolkový kříž za zásluhy, má už více než 3000 podpisů. Nejvyšší německé vyznamenání lze udělit rovněž in memoriam.

Čtěte také: Němci mají více důkazů, že za útokem v Berlíně byl Tunisan Amri