„Znovu se nám dostává hořkého ponaučení, že s jídlem jen roste agresorova chuť. Netýká se to jen Ruska a Ukrajiny, týká se to nás všech. Konečné vítězství Ukrajiny znamená vítězství právního státu a respektu k ostatním, zatímco její porážka by dovolila zvítězit brutalitě a bezpráví. Není možné, aby jakákoli země byla vůči tomuto konfliktu neutrální,“ řekl český prezident Petr Pavel.

Schůzka vůdců. Kim Čong-un dorazil na kosmodrom Vostočnyj, Putin ho přivítal
Schůzka vůdců. KLDR stojí za Putinem a všemi jeho rozhodnutími, řekl v Rusku Kim

Na Radě bezpečnosti (RB) ve středu nejprve vystoupil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a také zástupci všech stálých a nestálých členů rady včetně Ruska, které na jednání vyslalo ministra zahraničí Sergeje Lavrova. V druhém bloku v rámci otevřené debaty mohli o slovo požádat zástupci všech zbylých zemí, Pavel se dostal na řadu jako druhý po estonském prezidentovi Alaru Karisovi.

Stejně jako mnoho řečníků před ním Pavel zmínil, že Rusko jako stálý člen RB invazí na Ukrajinu porušuje základní principy, na nichž celá OSN stojí.

„Hanebná urážka mezinárodního společenství“

„Je to hanebná urážka řádu založeného na pravidlech, a tím i celého mezinárodního společenství,“ řekl. „Rusko musí zcela a bezpodmínečně stáhnout všechny své jednotky a vojenskou techniku z celého území Ukrajiny. Představitelé Kremlu musí nést následky a být postaveni před soud,“ dodal.

Prezident ČR také konkrétně pranýřoval Moskvu za odstoupení od obilné dohody, která umožňovala export ukrajinského obilí z černomořských přístavů. „Toto rozhodnutí vedlo k masivnímu zvýšení cen potravin a zcela jasně dokládá, jak málo se Rusko zajímá o každodenní strádání těch nejzranitelnějších,“ uvedl Pavel.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a jeho ruský protějšek Vladimir Putin
Putin se v Soči sešel s Erdoganem. Jednání o obilné dohodě posun nepřinesla

„Je dobře, ze pan prezident na půdě Rady bezpečnosti připomněl naši českou zkušenost s ruským imperialismem. Je potřeba, aby si svět uvědomil, že pokud nebude dodržována Charta OSN, že se hranice nemění silou, je v ohrožení každý z nás,“ uvedl k Pavlovu vystoupení ministr zahraničí Jan Lipavský, který jej v New Yorku doprovází.