Prezident uvedl, že pravost nahrávky není možné ověřit, proto se nemůže vyjádřit ke konkrétnímu případu. Doplnil, že je ale zdokumentována řada dalších, které je třeba odsoudit a které nepatří do 21. století. „Pokud by se potvrdila, tak se tím ruští vojáci řadí po bok Islámského státu, což bychom měli odsoudit všichni,“ konstatoval s odkazem na teroristickou organizaci.

Zelenskyj dnes v reakci na záběry uvedl, že svět je musí vidět, a vyzval světové vůdce, aby reagovali. Šéf ukrajinské diplomacie Dmytro Kuleba přirovnal Rusko k takzvanému Islámskému státu (ISIS). „Je absurdní, že Rusko, které je horší než ISIS, předsedá RB OSN. Ruští teroristé musí být vyhnáni z Ukrajiny i z OSN a musí být pohnáni k odpovědnosti za své zločiny,“ napsal na twitteru s odkazem na teroristickou organizaci, jejíž ozbrojenci před lety zveřejňovali z Iráku a Sýrie videa s uřezáváním hlav zajatců. Moskva se tento měsíc ujala rotujícího předsednictví v Radě bezpečnosti OSN.

Mobilizace v Rusku
Rusko bude do armády povolávat elektronicky. Odpírače čeká tvrdý trest

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes videozáběry označil za strašné a zároveň vyzval k jejich ověření. „Jistě, jsou to hrozné záběry,“ řekl novinářům podle ruských tiskových agentur. „Žijeme ve světě podvrhů a je třeba prověřit pravost těchto záběrů,“ dodal.

Video, které podle CNN bylo zveřejněno 8. dubna na proruském kanálu, údajně natočili žoldnéři z ruské Wagnerovy skupiny a zdá se, že ukazuje sťaté mrtvoly dvou ukrajinských vojáků ležící na zemi vedle zničeného vojenského vozidla. Ruské účty na sociálních sítích tvrdí, že bylo natočeno poblíž Bachmutu na východě Ukrajiny, podotkla CNN s tím, že nemůže lokaci potvrdit.