Ačkoliv se vojenské manévry Ruska a Běloruska konají každý druhý rok, letos probíhají za velmi vypjaté mezinárodní situace. Přes dvanáct tisíc mužů, kteří se oficiálního cvičení účastní, se podle litevské zpravodajské služby VSB podílejí na simulaci ozbrojeného konfliktu s NATO.

Aliance se tak snaží obnovit s Ruskem přímou komunikaci mezi armádami, aby předešla jakýmkoliv „neúmyslným důsledkům případných incidentů během těchto cvičení,“ uvedl v Albánii Pavel během konference vedoucích vojenských představitelů členských států NATO.

Petr Pavel
Němci viní Rusy, že chtějí vyslat na cvičení 100 tisíc vojáků. Napětí hasí Čech

Německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová to však vidí jinak. Za údaji poskytnutými Ruskem spatřuje záměrnou nepravdu, jejímž cílem je se vyhnout povinnosti pozvat zahraniční pozorovatele. Manévrů se totiž podle jejího úsudku účastní sedmdesát až sto tisíc vojáků.

Znepokojení tamními manévry je však i podle Pavla opodstatněné.

Předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel.
Petra Pavla nahradí v čele Vojenského výboru NATO maršál RAF Peach

„Všichni vidíme vážnou přípravu na válku,“ řekl v rozhovoru s agenturou AP Pavel, kterého v příštím roce nahradí v čele Vojenského výboru NATO maršál britského vojenského letectva RAF Stuart Peach.

„Když se podíváme pouze na cvičení, jak nám ho předkládá Rusko, nemuseli bychom být znepokojeni. Když se však podíváme na to, o jak velký obrázek jde, obavy panují. A to proto, protože se Rusko nechová transparentně,“ dodal podle listu The Washington Post pětapadesátiletý generál.

Boje v Sýrii
Na syrské milice někdo letecky zaútočil, zřejmě omylem. Možná Rusové

Moskva i Minsk však tyto teorie odmítají a tvrdí, že cvičení má pouze čistě obranný charakter a rozhodně není mířené proti žádné další zemi. 

I proto dnes podle agentury TASS přicestovali do Běloruska pozorovatelé ze sedmi států – Litvy, Lotyšska, Estonka, Polska, Norska, Švédska a Ukrajiny.

Vojenské cvičení Západ 2017

Zdroj: Youtube