„Chápeme, v jak obtížné situaci je Ukrajina. Musí bojovat na dvou frontách. Jednak proti ruské agresi a proti proruským povstalcům (v Donbasu na východě země), jednak se musí modernizovat,“ řekl novinářům v Kyjevě český ministr zahraničí Tomáš Petříček.

Podle ministra je Česká republika připravena pokračovat v humanitární pomoci, která z tuzemska na Ukrajinu proudí již téměř pět let a na kterou v tomto období Praha vynaložila již přes 200 milionů korun.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček
Ministr Petříček: Ukrajině můžeme nabídnout i L-39NG

Česko patří mezi země, kde Ukrajinci tradičně tvoří jednu z největších místních menšin. Můžou za to mimo jiné slovanské kořeny, které oba státy pojí. Ročně Ukrajincům tuzemská vláda vydá 21 tisíc pracovních povolení. V budoucnu by se však tato cifra mohla dokonce ještě zvýšit. Podle Petříčka totiž vláda plánuje počet pracovních povolení zdvojnásobit.

„Jsem rád, že Ukrajinci našli v naší zemi nový domov,“ nechal se slyšet český ministr zahraničí.

Rozvoj spolupráce

Petříček stráví na Ukrajině celkem dva dny. Během nich chce mimo jiné s tamními politickými špičkami diskutovat například o ustavení česko-ukrajinského fóra, které by se mohlo věnovat rozvoji spolupráce a také otázkám budoucnosti a minulosti. "Zároveň také budu s ukrajinskými partnery hovořit o pokračování naší rozvojové a humanitární pomoci," řekl Petříček českým novinářům ještě během pondělního rána na letišti.

Po příletu do Kyjeva pak uctil památku československých vojáků, kteří zde padli během druhé světové války. 

V hlavním městě Ukrajiny by se český ministr měl setkat také se zástupci krymských Tatarů a představiteli nevládních organizací.

V úterý, druhý den návštěvy, se Petříček přesune do Mariupolu, strategicky důležitého přístavu u Azovského moře, který leží poblíž frontové linie s proruskými separatisty. Šéf české diplomacie se chce seznámit se situací na místě, při jednání s místními představiteli. Zajímat se bude také o situaci kolem blokády plavby Kerčským průlivem mezi Azovským a Černým mořem.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko s příslušníky armády
Na Ukrajině skončil válečný stav. Ruská hrozba ale trvá, řekl Porošenko

"Chci osobně povzbudit naše ukrajinské partnery v jejich reformním úsilí. Také zde jasně zopakuji, že Česká republika podporuje územní jednotu a suverenitu Ukrajiny," napsal rovněž Petříček na svém twitteru.

Ministr připomněl, že Česká republika spolu s evropskými partnery opakovaně vyzývala Rusko, aby propustila 24 ukrajinských námořníků, které zajala loni v listopadu při incidentu v Kerčském průlivu, kde Rusové ostřelovali tři lodě ukrajinského vojenského námořnictva a zmocnili se jich.

Rusko blokovalo průjezd Kerčským průlivem do Azovského moře.
Zajatí ukrajinští námořníci mají naději. Moskva by je mohla vyměnit za Rusy