Konat se má jen den poté, co policie ostře zasáhla proti obdobnému protestu v Moskvě a zadržela kolem dvou set lidí včetně bývalého mistra světa v šachu Garryho Kasparova. Kasparov i ostatní zadržení byli ve večerních hodinách opět propuštěni, oznámila agentura AFP.

Kasparov stojí v čele opozičního hnutí Sjednocená občanská fronta, které spolu s dalšími opozičními skupinami uspořádalo v uplynulých měsících již několik masových demonstrací proti politice Kremlu, kterou označují za čím dál tím víc "monolitickou" pod taktovkou Putina.

Policie pochody buď rozhání nebo udusí masivní přítomností bezpečnostních sil. Na sobotní protest, na němž se sešlo podle vyjádření samotných organizátorů zhruba 2000 lidí, bylo nasazeno na 9000 příslušníků policie.

Podle Olgy Kurnosové, vedoucí představitelky Kasparovovy strany, by mohla tvrdá policejní opatření při pochodu v Moskvě posílit účast na nedělní akci v Petrohradu. "Po tom, co moskevské a ruské úřady dělaly dnes, si myslím, že v neděli přijde víc lidí," řekla v sobotu agentuře AP.

Demonstrace má začít na středně velkém náměstí na okraji centra města a poté by se protestující mohli pokusit projít po Něvském prospektu, hlavní třídě ve městě. Úřady ale povolily jen shromáždění na náměstí a policie se patrně pokusí obklíčit náměstí, aby demonstrantům zabránila v zakázaném pochodu.

Opozice sdružená kolem platformy Jiné Rusko kritizuje Putina kvůli centralizaci moci, potlačování demokracie a stíhání občanských skupin. Vláda zase obviňuje opozici, že se snaží za pomoci ze zahraničí podkopat stabilitu v zemi před podzimními parlamentními volbami a volbami prezidenta příští rok.