Plakáty technické služby odstranily, protože byly vylepeny bez patřičného povolení, uvedla římská radnice. Policie už vyšetřuje, kdo je v sobotu do ulic v různých čtvrtích italského hlavního města včetně okolí Vatikánu vylepil.

Na plakátech byl portrét zamračeného pontifika a pod ním nápis: "Postavil jsi pod dohled kongregace, odstranil jsi kněží, zbavil jsi hlav Řád maltézských rytířů a františkány Neposkvrněné (Panny Marie), ignoroval jsi kardinály… ale kde je tvé milosrdenství?"

Čtěte také: Papež telefonoval kardinálu Vlkovi, který se léčí s rakovinou

Papež podle agentury APA o plakátech ví a reagoval na ně s klidem. Kardinál vikář římské diecéze Agostino Vallini je naopak ostře kritizoval a označil je za "neuctivé".

Podle italských médií jde o první plakáty, které kritizují papeže za zásahy do struktur katolické církve, a jde nejspíš o reakci konzervativních církevních kruhů. František, který se papežem stal v roce 2013, provedl některé liberální reformy a je mimo jiné velkým příznivcem dialogu mezi církvemi a náboženstvími. Znakem jeho pontifikátu je důraz na milosrdenství.

Kritika podle médií souvisí mimo jiné se sporem, do kterého se papež František v posledních měsících dostal s Řádem maltézských rytířů. Pře vznikla kvůli tomu, že velkokancléř řádu Albrecht von Boeselager přivíral oči nad rozdáváním prezervativů v rozvojových zemích. Konkrétně v Barmě pracovníci řádu takto pomáhali prostitutkám, aby se nenakazily virem HIV.

Nepřehlédněte: Zeman opět pozval papeže Františka na návštěvu Česka

Vatikán v prosinci von Boeselagera odvolal, s čímž nesouhlasil velmistr řádu Matthew Festing. Papež velmistra v lednu vyzval k rezignaci, což Festing navzdory suverenitě řádu učinil. Maltézští rytíři v nejvyšší pozici přitom obvykle svou funkci vykonávají doživotně.

V sobotu papež jmenoval vlastního zmocněnce, který má maltézské rytíře vést do doby, než si zvolí Festingova nástupce.

Podobný spor jako v případě maltézských rytířů vede papež také s kongregací Bratří františkánů Neposkvrněné Panny Marie, o které se plakáty rovněž zmiňovaly. Papež na kongregaci uvalil mimořádnou správu už v roce 2013.