Páreček plameňáků hnízdí v rezervaci Wildfowl a Wetlands (WWT) ve Slimbridge v Gloucestershire na severním předměstí Londýna. Carlos a Fernando jsou spolu už šest let a byli tak zoufalí, že nemají rodinku, že kradli vejce svým soukmenovcům a snažili se je vysedět. Marně.

Jejich touha po rodině dojala strážce rezervace. Když minulý týden jiní plameňáci růžoví opustili své hnízdo a o několik hodin později se z vajíčka, které v hnízdě zůstalo, vyklubalo docela zdravé plameňátko, dali Carlose a Fernanda do čela seznamu potenciálních adoptivních rodičů.

Proces líhnutí u tohoto druhu má však svá pravidla, a nejsou-li zachována, může se celý rodičovský vztah úplně zvrtnout. Staří plameňáci totiž musejí naslouchat ťukání kuřátka zevnitř do skořápky, než se vylíhne, a komunikovat s ním.

Z toho měli pracovníci rezervace obavy, a proto se rozhodli, že se kuře musí klubat znovu. Dali tedy čerstvě vylíhnutého plameňáčka do staré poslepované skořápky a umístili adoptivním rodičům do hnízda.

A stal se zázrak! Růžoví plameňáci začali s ptáčátkem skrz skořápku komunikovat. To během několika minut starou skořápku rozbilo a adoptivní rodiče je přijali za své. Pokud jde o krmení, není v tom u plameňáků problém. Tito ptáci svá kuřátka totiž krmí kaší, kterou vyvrhují z volete.

"Fernando a Carlos tvořili pár gayů známý tím, že kradl vejce jiným plameňákům a vyháněl je z jejich hnízd, protože chtěl ptáčátka sám vychovávat," vysvětluje mluvčí rezervace Jane Waghornová.

Malý plameňáček byl poté umístěn do ptačí školky spolu s dalšími patnácti ptáčaty pod pozorným dohledem nových rodičů.

Homosexualita u plameňáků růžových není žádnou vzácností. Pokud nemají dosti samiček, spojují se s jinými samci, uvedla Jane Waghornová.

Plameňáci růžoví jsou nejrozšířenějším druhem plameňáků. Žijí v Evropě, Asii, Africe i Americe a v průměru se dožívají 30 let.