Brit bangladéšského původu chtěl u domu premiérky nejprve odpálit výbušninu, aby se dostal dovnitř, a poté ji v nastalém zmatku zabít pistolí nebo nožem. Informoval o tom server BBC.

Mladík, kterému bylo teprve 21 let, byl shledán vinným z přípavy teroristického činu již minulý měsíc, nyní byl pravomocně odsouzen. 

Útok na pařížském předměstí Trappes
Útočník nedaleko Paříže ubodal svou sestru a matku. Křičel Alláhu Akbar

"Útok by provedl, kdyby nebyl zatčen," prohlásil vrchní soudce Charles Haddon-Cave. "Jsem si jist, že věděl, že veškerý materiál a zařízení, které měl u sebe, jsou skutečené a schopné způsobit vážná zranění," dodal.

Rahman se poprvé dostal do hledáčku policie loni v srpnu, kdy byl zatčen kvůli podezření, že posílá sexuálně laděné snímky nezletilým dívkám. Nikdy však nebyl obviněn. Zkoumání jeho mobilního telefonu nicméně vyvolalo obavy z toho, že by mohl mít extremistické názory.

Splet si agenty

Jeho plán byl odhalen poté, co kontaktoval přes internet agenta americké FBI, o kterém se domníval, že je stoupencem Islámského státu. Agent FBI ho představil dalšímu pracovníkovi britské MI5, který z něj v roli člena Islámského státu dostal podrobnosti o jeho plánech.

Bombový útok na jihu Filipín usmrtil dva lidi a 37 dalších zranil. Po útočníkovi policie stále pátrá.
Útočník zabil na filipínském festivalu dva lidi. Bombu měl v batohu mezi ovocem

Před soudem zazněly mimo jiné detaily ze zpráv, které Rahman odeslal prostřednicím aplikace Telegram falešným členům IS. Například 14. září loňského roku napsal: „Můžeš mě dostat do spící buňky, jak jen to bude možné? Chci podniknout sebevražedný útok v parlamentu. Chci se pokusit zabít Theresu Mayovou.“ Další den pak řekl: „Mým úkolem je dostat svůj cíl. Nic menšího než smrt vůdců parlamentu.“

Porota také vyslechla svědectví, že byl Rahman ve spojení se svým strýcem, který odcestoval do Sýrie a připojil se k Islámskému státu, a jenž svého synovce také k útokům v Británii povzbuzoval. Jeho strýc byl zabit při jednom útoku dronu. Tento strýc mu prý vymyl mozek, tvrdil u soudu právník obžalovaného.

Britská premiéra Theresa Mayová.
Plánoval zabití britské premiérky Theresy Mayové. Soud mu dal 20 let