Areálu bude mimo jiné disponovat několika hotely, přístavem, sportovními zařízeními, vodními skluzavkami a dalšími atrakcemi. Ve výstavbě je již řadu let, přičemž současný vůdce KLDR má na jeho brzkém dokončení enormní zájem, neboť během svého dětství do této oblasti často jezdil na prázdniny.

O stavbě komplexu ve Wonsanu se Kim zmínil například v rámci svého novoročního projevu a podle státních médií jej dokonce v průběhu uplynulého roku hned třikrát osobně navštívil. Státní tisková agentura KCNA nicméně v říjnu uvedla, že vůdce není s průběhem výstavby spokojen a nařídil tamním úřadům, aby celý areál zásadně pozměnily. Na jeho naléhání tak zde přibudou další kina či lunapark.

Kim Čong-un a Mun Če-in
Jižní Korea potvrdila zlepšení vztahů s KLDR. Sever již nepovažuje za nepřítele

Region Wonsan se těší dlouhodobé oblibě ze strany prominentních obyvatel Severní Koreje. V roce 2015 se z místní vojenské letecké základny stalo částečně také mezinárodní letiště, to když zde režim Kim Čong-una nechal vystavět zbrusu nový terminál. Prozatím zde však žádný mezinárodní let uskutečněn nebyl.

Donald Trump (vlevo) a Kim Čong-un.
Další summit s Trumpem přinese výsledky, doufá severokorejský vůdce Kim

Rakety nad hlavami turistů

Vedle všeho výše zmíněného nabízí pak komplex Wonsan-Kalma také jednu dosti kuriózní podívanou. Nedaleká vojenská oblast je totiž hojně využívána coby odpaliště balistických střel, a tak se přítomným návštěvníkům může čas od času naskytnout pohled, který jinde ve světě uvidí asi jen stěží.

„Odpalovat rakety z místa, které chce ekonomicky rozvíjet, může cizincům znít bláznivě, ale tak prostě Kim Čong-un svoji zemi řídí,“ řekla v roce 2017 agentuře Reuters Lim Eul-chul, expertka na ekonomiku Severní Koreje z jihokorejské univerzity Kyungnam.

Zda se zrovna tímto „lákadlem“ podaří nově budovanému areálu přitáhnout turisty a rozpohybovat zdejší ekonomiku, ukáže až čas. Již nyní si však areál ve Wonsan-Kalma stanovil poměrně ambiciózní cíle. V nejbližších letech by chtěl dosáhnout návštěvnosti čítající milión návštěvníků ročně, v dohledné budoucnosti pak dokonce cílí až na deset milionů turistů.

Kim Čong-un ve svém obrněném vlaku
Kim Čong-un zakončil návštěvu Číny. Prohlédl si továrnu a jednal s prezidentem