Takzvané právo na odpověď politiků a veřejnosti na články novin, časopisů a tiskových agentur o zmiňovaných osobách původně zavedla v roce 2008 první Ficova vláda v rámci nového tiskového zákona, který vyvolal kritiku vydavatelů, opozice a mezinárodních organizací kvůli možnému ohrožení svobody tisku.

V roce 2011 vláda stran pravého středu premiérky Ivety Radičové právo politiků na zveřejnění reakce na články zrušila. V platnosti zůstala možnost domáhat se opravy faktických chyb v článcích medií.

Demonstrace v Bratislavě. Ilustrační snímek
Slováci znovu vyšli do ulic. Demonstrovali proti poměrům v zemi

"Nechápu, proč by politik, který je ´popliván´ na deseti stranách, neměl právo odpovědět," řekl Fico na tradičním sněmu své strany, která se v posledních letech potýká s poklesem popularity.

Fico, který v březnu rezignoval v zájmu řešení politické krize po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky a kterého v čele vlády vystřídal místopředseda jeho strany Peter Pellegrini, chce také prosadit zákaz anonymních diskusí na webech medií.

"Fica a Pellegriniho oběsit"

"Pokud je nějaká internetová stránka nějakého média a vede se tam diskuse pod články, nemůže být anonymní. Vydavatel za to bude muset nést odpovědnost. Ať (lidé) píšou, že Fica a Pellegriniho je třeba oběsit, ale ať se pod to podepíší," uvedl Fico, který je také poslancem slovenské sněmovny.

Robert Fico
Kiska nemá právo být slovenský prezident, tvrdí Fico

Bývalý slovenský premiér, jenž má dlouhodobě napjaté vztahy s některými médii, práci novinářů znovu kritizoval. "Máme tu dlouholetý problém.

Směr-SD čelí nejhoršímu mediálnímu lynči v dějinách strany. To je normálně teror. Do politického ringu se rozhodla vstoupit média. Hledání pravdy se z práce liberálních novinářů ztratilo," tvrdil Fico.

Směr-SD sice zůstává nejpopulárnější politickou stranou na Slovensku, ústup z dřívějších pozic ale zaznamenal již v parlamentních volbách v roce 2016, v loňských krajských volbách i v letošních komunálních volbách.

Šéf slovenské diplomacie Miroslav Lajčák
Slovenský ministr zahraničí Lajčák rezignuje, parlament odmítl pakt o migraci

Podle Fica, který v roce 2014 neuspěl v přímé volbě prezidenta, chce Směr-SD vyhrát nadcházející parlamentní volby plánované na rok 2020. Strana také plánuje pokračovat v prosazovaní dalších opatření v rámci takzvaných sociálních balíčků, například zvažuje prodloužení pobírání mateřské nebo zvýšení rodičovského příspěvku.

Portrét muže, který se pravděpodobně nacházel v okolí místa vraždy Jána Kuciaka
Muž z policejního portrétu v kauze Kuciak spáchal sebevraždu