Během klíčového summitu v červnu podepsal americký prezident spolu se svým severokorejským protějškem dohodu, ve které se Kim Čong-un zavázal k „úplné denuklearizaci Korejského poloostrova.“

Následně se však objevili kritici, kteří hovořili o tom, že podrobnosti jaderného odzbrojení nejsou nijak specifikovány, stejně tak chybí časový horizont, kdy se Pchjongjang zbraní skutečně vzdá.

Nejnovější satelitní snímky z 20. a 22. července však naznačují, že se v areálu stanice Sohe rozebírají budovy, v nichž se mimo jiné vyvíjely motory pro balistické a vesmírné rakety či skladovaly družice.

„Jelikož předpokládáme, že tato zařízení hrála důležitou roli ve vývoji technologií pro severokorejský program mezikontinentálních balistických raket, představují tyto snahy významný prvek v budování důvěry ze strany Severní Koreje,“ uvedl institut 38 North.

Americký prezident Donald Trump s manželkou Melanií.
Na denuklearizaci KLDR jsme se dohodli, říká Trump. Z Číny má však obavy

O možné likvidaci střelnice Sohe začala americká média spekulovat již před měsícem, kdy Donald Trump prohlásil, že se KLDR zavázala zlikvidovat jedno ze svých významných raketových odpališť. Posléze se objevily informace právě o střelnici Sohe.

„Kim Čong-un nám sdělil, že ke zničení střelnice Sohe dojde v dohledné budoucnosti,“ řekl 20. června agentuře Reuters vysoce postavený americký činitel, který nechtěl být jmenován.

Jedná se tak o první konkrétní důkaz platnosti opatření, jež ze summitu vzešlo. V pondělí také americký prezident Donald Trump na svém twitteru vyjádřil spokojenost s pokrokem ve vztazích s KLDR. Podle něj Pchjongjang za posledních devět měsíců neprovedl žádné jaderné testy.

Střelnice Sohe byla pravděpodobně otevřena v roce 2008. V jejím areálu, který je vybaven nejen podpůrnou věží pro obsluhu balistických raket, ale i výzkumnými zařízeními pro raketový vývoj, se v minulosti uskutečnilo několik testů.

Donald Trump a Kim Čong-un na historickém summitu v Singapuru.
První krok k denuklearizaci? USA a KLDR vytvoří společné pracovní skupiny

Podle analytiků byla střelnice využívána především pro testování motorů Pektusan, které některé využívají rakety dlouhého doletu. Mezi nimi i Hwasong-15. V prosinci 2012 vypustila Severní Korea ze Sohe raketu Unha-3, která vynesla na oběžnou dráhu pozorovací družici. Západ to odsoudil jako zakázaný test severokorejských raketových zbrojních technologií.

Další raketu dlouhého doletu se satelitem vypustila KLDR ze střelnice Sohe v únoru 2016; i tehdy za to čelila ostré mezinárodní kritice. Již v dubnu severokorejský vůdce Kim Čong-un oznámil zmrazení jaderných a raketových zkoušek. Následně KLDR za přítomnosti zahraničních novinářů přistoupila k operaci, při níž údajně zlikvidovala své hlavní jaderné testovací středisko Pchunggje-ri.

Někteří experti ale označili zničení testovací jaderné střelnice za prázdné gesto. Čínští vědci totiž vzápětí informovali tom, že se část podzemního polygonu po posledním jaderném testu zhroutila a středisko se tak zřejmě stalo pro další testy nepoužitelné.

KLDR zničila jadernou střelnici Punggye-ri
Tři, dva, jedna a obrovská exploze. KLDR zlikvidovala své jaderné středisko