Poté, co se mu před několika lety nepodařilo prosadit původní podmořský plynovod po dně Černého moře přes Bulharsko na Balkán a Gazprom musel odepsat stovky miliónů eur, mohl včera Kreml slavit.

USA PROTESTUJÍ

Ruský prezident Vladimir Putin se svým tureckým protějškem Recepem Tayipem Erdoganem oslavili včera dokončení podmořské části nového obřího plynovodu TurkStream. Projekt přišel na sedm miliard dolarů (téměř 160 miliard korun) a umožňuje zásobovat ruským plynem nejen Turecko, ale i celý Balkán, Itálii a Maďarsko.

InfografikaTurecko se pro země jižní Evropy stává klíčovou tranzitní křižovatkou, což Ankaře přinese vysoké zisky za tranzit. „Z geopolitického pohledu jde o projekt historického významu,“ nešetřil nadšením Erdogan.

„Gazpromu se podařilo dokončit mořskou část této nové energetické dálnice,“ uvedl k tomu Putin. Plynovod by měl být od roku 2019 schopen přepravovat až třicet miliard kubíků plynu, což je skoro 60 procent dnešní kapacity plynovodu Nord Stream mezi Ruskem a Německem.

Ten, který má přitom ambici zásobovat ruským plynem celou západní a střední Evropu. V plánu je ale výstavba Nord Streamu 2, který zvýší kapacitu až na 110 miliard kubíků plynu ročně.

Jak proti Nord Streamu 2, tak proti TurkStreamu protestují Spojené státy a Ukrajina. Rovněž i některé tranzitní země jako Slovensko, přes které plyn dodávaný přes Ukrajinu dosud prochází. „TurkStream sice není tak velký, ale hrozba je to úplně stejná jako u Nord Streamu. Záměrem je zmenšit objem plynu, který se přepravuje přes Ukrajinu a jeho přesměrování na jiné trasy,“ uvádí šéf ukrajinského Naftogazu Andrej Kobolev.

PROHRA PRO EU

Prohru znamená dokončení projektu i pro Evropskou unii, které se podařilo v roce 2014, po ruské okupaci Krymu, už rozestavěný ruský plynovod původně směřující do Bulharska zastavit. Velmi nelibě nesou vybudování TurkStreamu i Nord Streamu 2 Spojené státy. USA zavedly sankce vůči firmám, které by se podílely na novém plynovodu do Německa. Washington varoval Maďarsko i další země, aby se nepokoušely nakupovat ruský plyn z TurkStreamu. 

„Rusko se tímto způsobem snaží získat strategickou kontrolu a ovlivňovat stabilitu ve střední a východní Evropě,“ varoval minulý týden americký ministr energetiky Rick Perry.