„Jeden sarkofág byl vyrobený ve stylu rishi, který je datovaný do 17. dynastie. Druhý pak pocházel z 18. dynastie. Oba uvnitř obsahovaly své mumie,“ řekl egyptský ministr památek Khaled al-Ananí.

Osmnáctou dynastii je možné datovat do 13. století před naším letopočtem. Patřili do ní někteří z nejznámějších faraonů včetně Ramese II. a Tutanchamona.

Bylo to poprvé, kdy egyptští úředníci otevřeli předtím neotevřený sarkofág před mezinárodními médii.

Hrobka dozorce obsahovala tři metry sutin

Jen pár hodin předtím odhalily úřady ve stejné oblasti hrobku dozorce mumifikační svatyně, který byl identifikovaný jako Thaw-Irkhet-if.

V hrobce, ze které byly během pěti měsíců vyklizeny tři metry sutin, objevili archeologové barevné stropní malby majitele a jeho rodiny. Obsahovala také pět barevných masek a přibližně 1000 sošek vešebt. Jedná se o drobné sošky nejčastěji v podobě mumie, které pravděpodobně sloužily jako služebníci zemřelého.

Archeologové zde rovněž nalezli mumie, kostry a lebky, které pocházely z období Střední říše před 4000 lety.

Egypt od začátku roku odhalil již více než tucet starověkých objevů. Země si slibuje, že tyto objevy zlepší obraz Egypta v zahraničí a oživí zájem turistů o své starověké památky. Ten poklesl po převratu v roce 2011.